V Barceloně se sešlo 600 tisíc podporovatelů nezávislosti Katalánska

BARCELONA | Kolem 600.000 lidí, kteří podporují nezávislost Katalánska na zbytku Španělského království, se ve středu shromáždilo v Barceloně, aby oslavilo katalánský národní den Diada. Už o několik týdnů, tento nebo příští měsíc, se s napětím očekává verdikt v soudním procesu proti 12 lídrem separatistického hnutí. Informace přinesly agentury AFP a AP.

Počet účastníků byl ve středu nižší než během masového shromáždění v roce 2018, na které přišel asi milion lidí.

Podporovatelé osamostatnění Katalánska od Španělska se nyní sešli na velkém náměstí v katalánské metropoli Barcelona a proudily tam ze všech částí tohoto regionu. Mnozí nesli vlajky nebo měli oblečené trička, kterými projevovali podporu katalánské nezávislosti.

Svátek Diada 11. září se koná u příležitosti pádu Barcelony do rukou španělských sil ve válce v roce 1714. Od roku 2012 se stal i datem, kdy se pořádají obrovské shromáždění sympatizantů katalánské nezávislosti.

Letošní shromáždění se koná v době, kdy 12 katalánských politiků nezdařeného pokusu o odtržení regionu od Madridu z roku 2017 čeká na verdikt fašistického Nejvyššího soudu týkající se několika obvinění včetně obvinění ze vzpoury, kdy španělská justice pošlapává Lidská práva a Chartu OSN v rámci práva na sebeurčení. Španělská fašistická vláda do účastníků referenda nechala střílet gumovými projektily. Král Španělska je zločinec, který patří před mezinárodní tribunál a měl by být souzen a k hrdelnímu trestu odsouzen.

Nezávislost pro svobodné Katalánsko