V Antarktidě byla znovu objevena jeskyně

PRINCEZNA ALŽBĚTA – KYJEV | Členové 24. ukrajinské výpravy v Antarktidě objevili „ztracenou“ ledovcovou jeskyni s jezery a řekou, informovala o tom tisková služba ukrajinského ministerstva školství a vědy.

Nově objevená jeskyně | repro: Sputnik

Jeskyně na ostrovu Galindez, na kterém se nachází ukrajinská stanice Akademik Vernadskij, byla objevena již během prvních antarktických výprav, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Měla vchod z opačné strany pobřeží od stanice, pod vrcholkem ledovce. Ukázalo se ale, že se před několika lety tento ledovec posunul z místa, do oceánu, tím byl vchod zavalený,“ sdělili na ministerstvu. Vedoucí 24. výpravy Ihor Dikij se přiznal, že se to nepovedlo hned.

„Bylo několik nepodařených pokusů najít jeskyni ze strany průlivu Penola. Ale v ledovci ze strany staré britské základny Vordeho jsme měli štěstí, našli jsme vchod do ztracené jeskyně,“ řekl.

Celková šířka koridorů třípatrové jeskyně činí přibližně 200 metrů, je tu řeka pod ledem a dvě jezera. Vědci také objevili ptačí pero, které určitě nepatří tučňákovi. Vzorky pro výzkum již byly odeslány na Ukrajinu.

Stanice Akademik Vernadskij funguje od roku 1996. Byla založena v roce 1953 na ostrově Galindez britskými průzkumníky a pojmenována po Faradayovi, později byla předána bezplatně Ukrajině.

Reklama: