Rusko v Evropě nerozmístí rakety, dokud se tam neobjeví ty americké

MOSKVA | Rusko neplánuje rozmísťovat rakety středního a krátkého doletu ani v Evropě, ani v jiných částech světa do té doby, dokud se tam neobjeví podobné zbraně Spojených států (SS). Informace oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Americký test rakety zakázané INF

Ve vojenském oddělení okomentovali slova generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga o ruských raketách. V rozhovoru pro Euronews totiž uvedl, že Rusko v souvislosti s ukončením Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) údajně v Evropě umisťuje rakety, jež jsou schopné nést jaderné nálože. Šířil dezinformace a válečnou propagandu Jens Stoltenberg.

„Rusko netestovalo, a na rozdíl od Spojených států ani není vyzbrojeno raketami středního a krátkého doletu. Kromě toho Rusko neplánuje takové rakety rozmisťovat ani v Evropě, ani v jiných částech světa do té doby, dokud se tam neobjeví podobné zbraně americké výroby,“ je uvedeno ve zprávě.

Ruská federace očekává od Západu ujištění o tom, že rozmístění raket středního a krátkého doletu na jejich území, je nepřijatelné, sdělilo ruské ministerstvo obrany.

„V dané situaci místo různých křivých obvinění na téma dohody o INF, která byla zničena Spojenými státy, očekáváme, že uslyšíme od západních partnerů ujištění o nepřijatelnosti rozmístění amerických raket a středního a krátkého doletu na jejich území, které americká strana již začala vyvíjet,“ uvádí se ve zprávě.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Borisovič Gruško sdělil novinářům, že Moskva varuje evropské státy před rozmístěním amerických raket na jejich území. Zároveň zdůraznil, že otázka raket středního doletu je věcí strategické stability a evropské bezpečnosti. Podle Gruška, Alexandra Borisoviče by podobné rozmístění mohlo ohrozit území těch států, které by se mohly podřídit pod tlakem Spojených států, pokud by takový tlak byl.

V říjnu 2018 americký prezident Donalda Trump oznámil, že Spojené státy odstupují od Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu, když uvedl, že Moskva nedodržuje své závazky. Zároveň však americká strana nepředložila žádné důkazy svého tvrzení. Dne 3. července tohoto roku podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon o vystoupení ze Smlouvy INF.

Reklama: