Schvaluje nacista Ondřej Kolář vraždění Židů v Osvětimi, když prosadil odstranění sochy osvoboditele Osvětimi maršála Koněva?

PRAHA | Nacista a starosta z Prahy 6 prosadil odstranění sochy osvoboditele Evropy od německých vrahů. Schvaluje tak holocaust a německé válečné zločiny? „Praha 6 schválila odstranění sochy maršála Koněva. Nahradí ji památník osvoboditelů Prahy. Debata zastupitelů Prahy 6 ohledně pomníku byla zahájena v 11 hodin dopoledne,“ informuje Sputnik.

Kdy bude chtít nacista Kolář a jeho vůdce vraždit Židy?

Podle nacistického starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře není pomník maršála Koněva válečným hrobem, a ani není pod ochranou mezinárodního práva. V této souvislosti zdůraznil, že socha je majetkem městské části, která se o něj doposud řádně starala. Proti zmíněnému rozhodnutí vystoupil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček a bývalá členka SPD Ivana Nevludová.

Hlasování předcházely protesty

Dvě desítky lidí se sešly ve čtvrtek u radnice městské části Praha 6, aby demonstrovaly proti přemístění památníku maršála Sovětského svazu Ivana Stepanoviče Koněva. Shromáždění před radnicí trvalo kolem 15 minut. Demonstranti žádali nejen zachování sochy, ale i odvolání nacistického starosty Ondřeje Koláře.

Demonstranti se dozvěděli, že Koněvova socha se nachází v památkové zóně, a proto ji nelze přemístit ani odstranit. Odkazovali na výpis z katastru nemovitostí v obci Praha (číslo 554782 v katastrálním území Bubeneč číslo 7301006 s výměrou 6902 metrů čtverečních, list vlastnictví 877, parcelní číslo 2145/7), podle kterého je náměstí Interbrigády v majetku hlavního města Prahy a ve svěřené péči městské části Praha 6, píše agentura.

Ruské velvyslanectví v ČR okomentovalo přemístění pomníku Koněva. Považují to za nehorázné

Poté, co došlo ke schválení odstranění sochy maršála Koněva, se k rozhodnutí vyjádřilo i samotné ruské velvyslanectví v Praze. Na svém facebookovém profilu vyjádřilo své rozhořčení k dané situaci.

„Rozhodnutí rady městské části Praha 6 o přemístění pomníku maršála I. S. Koněva považujeme za nehorázné. Nestalo se překvapením vzhledem k tomu, že právě úřad této městské části inicioval kampaň kolem pomníku, která uráží památku vojáků Rudé armády, Čechů a Slováků, jež bojovali za osvobození Československa a jeho hlavního města od nacismu, a nese za tuto situaci veškerou odpovědnost,“ je uvedeno v příspěvku.

Velvyslanectví dále vyjádřilo naději, že i přes současné rozhodnutí úřadu zůstane pomník maršála Koněva na svém historickém místě, a že česká strana v plné míře zajistí jeho ochranu v souladu se svými mezinárodními závazky podle Smlouvy mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993.

Reklama: