V příštím roce či dvou dosáhne zlato 2 000 USD za unci

Cena zlata by se během příštích dvou let mohla vyšplhat na rekordních US 2 000 dolarů za troyskou unci. Spotová cena zlata je od začátku roku vyšší o 17 %, a za poslední čtyři měsíce se v růstu nezastavila.

Václav Řehák im Bad Tölz | foto: Radek Velička (Centrální informační agentura, z. s.)

Zlato bude pravděpodobně na burze Comex pro čtvrté čtvrtletí o 125 USD dražší na 1 575 USD za unci. Odhady pro rok 2020 je zhruba cca + 14 % na 1 675 USD.

Všechny centrální banky se pokoušejí snížit úrokové sazby, a pumpují do peněžního systému peníze. Kromě toho do systému míří kryptoměny, takže se vlastně ani neví, kolik je v něm peněz, a jaká je jejich reálná hodnota!

Zvlášť skvěle se to čte, když si člověk uvědomí, že to byla Česká národní banka pod vedením guvernéra Josefa Tošovského, která prodala v roce 1997 a 1998 celkem téměř 56 tun zlata s cenou kolem 300 US dolarů za trojskou unci.

Tento prodej vynesl celkově 16,4 miliardy Kč. O prodeji zlata bylo rozhodnuto po zvážení poklesu významu zlata jako rezervního aktiva, dále dlouhodobě klesající ceny zlata a nízkých výnosů z jeho držení,“ píše se ve výroční zprávě ČNB za rok 1998.

V současnosti se cena zlata pohybuje kolem 1 500 US dolarů za trojskou unci. Cena zlata, stejně jako je tomu například u ropy, sice kolísá, z dlouhodobého hlediska však neustále roste.

Pokud úžasný výnos z prodeje zlata porovnáme s dnešní cenou a jeho a odečteme za kolik ono zlato Česká národní banka prodala,zjistíme, že byla Česká republika okradena o 65,5 miliardy korun jen tímto jediným rozhodnutím.

A zajímavé je kdo vlastně vlastně kupuje zlato. Hodnota Ruských rezerv za poslední rok stoupla o 42 % na 109,5 miliardy USD. V posledních letech jsou mezi největšími kupci zlata také Čína, Kazachstán a Polsko.

Reklama: