Rodrigo Duterte: Nedovolím rozmístění jaderných zbraní na Filipínách

MANILA | Filipínský prezident Rodrigo Duterte uvedl, že žádná země nebude moci na Filipínách nasadit jaderné zbraně, aby zajistila bezpečnost ostrova, informovaly noviny Manila Bulletin.

Rodrigo Duterte | foto: Sputnik

Duterte již dříve uvedl, že by uznal dohodu o vzájemné obraně se Spojenými státy z roku 1951, ale neumožnil by rozmístění amerických raket v zemi. Podle něj je rozmístění zbraní na filipínském území porušením ústavy. Kromě toho zdůraznil, že do země nepustí žádné zahraniční jednotky, nejen americké.

„Nedovolím zde rozmístění jaderných zbraní… nikdy, nikdy, nikdy nedovolím. Žádný cizí stát… ani Amerika, ani Británie – na tom nezáleží, jaký,“ řekl filipínský vůdce.

Ujistil, že pokud k tomu dojde, vyrazí na místo, kde bude zbraň umístěna, a bude vyžadovat, aby ji cizinci odstranili. Duterte také uvedl, že s ohledem na současnou paritu výzbroje a jaderných schopností se nedomlouval na založení vojenských aliancí.

Pokud dojde k válce, bude podle něj celosvětová a bude to konec světa. Filipíny budou zároveň terčem takového konfliktu vysvětlil slovy: „Američané jsou tady“.

Šéf Pentagonu Mark Esper den po vypršení smlouvy o INF oznámil, že upřednostňuje včasné rozmístění pozemních raket středního doletu v Asii. Pentagon později vydal prohlášení, že Spojené státy a Austrálie vyhlásily potřebu nové éry v oblasti kontroly zbrojení, a vyzval Rusko a Čínu, aby se posadily k jednacímu stolu, aniž by to vyloučilo možnost prodloužení smlouvy START.