Čína upravila kmenové buňky k léčbě pacientů s leukémií a AIDS

PEKING | Čínští vědci poprvé použili úpravu genetických kmenových buněk k léčbě pacienta s AIDS a leukémií.
Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Do studie byli zapojeni pracovníci ze střediska pro biologické vědy na Pekingské univerzitě, pátého zdravotnického centra v hlavní vojenské nemocnici Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) a nemocnice Yuan na Metropolitní lékařské univerzitě.

„Transplantovali jsme (pomocí technologie) CRISPR hematopoetické kmenové buňky s odděleným genem CCR5 a progenitorovými buňkami (HSPC) pacientovi s infekcí HIV-1 a akutní lymfoblastickou leukémií. Akutní lymfoblastická leukémie byla v úplné remisi s úplným dárcovským chimérismem a dárcovské buňky s odděleným CCR5 nadále existovaly po dobu 19 měsíců bez negativních účinků spojených s editací genu,“ uvedli vědci v článku v časopise New England Journal of Medicine.

V listopadu loňského roku šokoval čínský vědec Che Ťien-kchuej světovou komunitu ohlášením narození dětí, jejichž DNA byla upravena tak, aby jejich tělo bylo rezistentní vůči HIV.

Byl za to ostře kritizován jak svými kolegy, tak i úřady. Státní výbor ČLR pro zdraví a plánované porodnictví okamžitě zahájil vyšetřování této záležitosti. Skupina, vyšetřující vysoce sledovaný případ, uvedla, že jednal nezávisle ze svých vlastních prostředků, a jeho experimenty vážně porušují zákony ČLR, za které bude odpovědný.