Kolik cibule musíme sníst, aby nás ochránila před rakovinou?

PRAHA – PEKING | Rakovina tlustého střeva a konečníku, která se odborně nazývá kolorektální karcinom, je druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním na světě. V důsledku této nemoci každoročně umírá více než půl milionu lidí. Včasná diagnostika a léčba může přitom pacientům často zachránit život.

Ilustrace: pxhere.com | licence: CC0 Public Domain

Zatímco nádor plic se vyskytuje častěji u mužů a rakovina prsu je zase typická spíše pro ženy, výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku je u obou pohlaví zastoupený ve stejné míře. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

V současné době připadá v České republice na 100 tisíc obyvatel zhruba 75 případů tohoto onemocnění. Riziko roste s věkem, pozor by si měli dávat hlavně lidé po padesátce.

Existuje několik významných rizikových faktorů, které mají vliv na výskyt kolorektálního karcinomu. Některé z nich, jako třeba nevhodný životní styl, můžeme ovlivnit.

Co se týče životního stylu, lidé by se měli vyvarovat vysokého příjmu masa, uzenin, živočišných tuků a smažených jídel. Pokud jde o nádorové onemocnění konečníku, riziková je především zvýšená konzumace alkoholu či nízký příjem ovoce a zeleniny. Dále ke vzniku onemocnění přispívá sedavý způsob života, nedostatek pohybu a s tím spojená nadváha.

Čínští vědci například zjistili, kolik je třeba sníst cibule k ochraně před kolorektálním karcinomem. Píše o tom časopis Food.news.

Provedli rozbor dat 833 pacientů ze severovýchodní Číny, u nichž byl objeven kolorektální karcinom, a porovnaly jejich údaje s dalšími 800 lidmi stejného pohlaví a věku, ale bez zhoubného nádoru tlustého střeva. Výsledky výzkumu ukázaly, že muži i ženy by měli s cílem prevence nádorů sníst 16 kg různých druhů cibule ročně.

Rakovinu tlustého střeva i rakovinu konečníku řadíme do stejné kategorie, protože mají mnoho společného. Kromě dalších drobných rozdílů se však liší především ve způsobu léčby.

Mezi faktory, které ovlivnit nemůžeme, patří genetické dispozice. Ohroženi jsou především lidé, kteří mají diagnózu kolorektálního karcinomu v rodinné anamnéze, ale také ti, u kterých se vyskytla diagnóza karcinomu prsu, vaječníků, dělohy a močových cest.