Den železnice v Lužné u Rakovníka bude ve znamení oslav 20. výročí ČD Muzea

LUŽNÁ | Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí o víkendu 20. – 21. září Dnem železnice, jehož dějištěm se stane ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka. Informuje Národní dopravce, České dráhy akciová společnost.

Železniční muzeum ČD v Lužné u Rakovníka | reprodukovaný ořez fotografie
zdroj: wikipedia.org | autor: Selit | licence: CC 00 – volné dílo

To zároveň oslaví výročí 20 let od svého vzniku. Na velkolepé akci se představí desítky kusů historické i moderní železniční techniky. Počítá se také s tradiční noční show, letos dokonce ve dvojím provedení.

„Národní den železnice pravidelně patří k největším akcím pro její fanoušky. Program máme naplánovaný tak, aby zaujal návštěvníky všech věkových kategorií,“ říká Radek Dvořák, místopředseda představenstva ČD a dodává: „Vsadili jsme na osvědčený model, kdy nabídneme tři světy – svět historie, změny a zábavy. Svět změny bude hostit nejnovější techniku, která brázdí tuzemské koleje pod vlajkou ČD, historii zastoupí například legendární Stříbrný šíp, vůz Komárek a nedávno zrekonstruovaná parní lokomotiva 414.096 přezdívaná Heligón. Svět zábavy je pochopitelně určený především dětem. Těšit se můžou na parní vlak na úzkokolejné dráze a na doprovodný program plný her a zábavy.“ V průběhu celého programu se uskuteční soutěže o ceny se železniční tematikou.

Do Lužné u Rakovníka se můžou návštěvníci svézt historickými vlaky. V sobotu i v neděli dopoledne vyrazí z Prahy dva protokolární vlaky v čele s parními lokomotivami 475.179 „Šlechtična“ a 556.0506 „Štokr“. Další retro soupravy spojí Lužnou u Rakovníka s Berounem a Chomutovem. Na nich se vystřídají parní lokomotivy 477.043 „Papoušek“ a 464.202 „Rosnička“. Historické vlaky budou pendlovat také mezi areálem muzea a Rakovníkem. Ve světě změny se představí modernizované vůz řady ARmpee, k vidění bude i nová posunovací lokomotiva Effishunter nebo nákladní vůz řady Hbbillns od ČD Cargo.

Návštěvníky čeká výstava nejkrásnějších historických českých lokomotiv. Chybět nebudou parní jízdy a jízdy zvláštních vlaků do okolí ČD Muzea. Programem v areálu a na jeho točně provede návštěvníky moderátor Pavel Cejnar.

Svět změny reprezentuje moderní vozový park Českých drah. Na kolejišti mezi stanicí a areálem ČD Muzea bude k vidění například v letošním roce nově zmodernizovaný bistrovůz. Prohlédnout si bude možné i speciálně upravený nákladní vůz ČD Cargo nebo moderní posunovací lokomotivu.

Svět zábavy už tradičně nabídne bohatý doprovodný program pro malé i velké návštěvníky. Pro děti bude připraven stan společnosti Výzkumný Ústav Železniční, a.s., se železničními pohádkami, soutěžemi, atrakcemi, hrami, dětskou dílnou a spoustou dalších aktivit, potkat bude možné i maskota Elfíka. Chybět nebude ani oblíbený skákací hrad, který návštěvníci najdou hned na dvou místech v areálu.

Oba dny zakončí exkluzivní světelná show plná historických železničních skvostů. Tato akce začne na točně muzea ve 20 hodin, přičemž v sobotu ČD nabídnou zhruba dvacítku historických exponátů ve speciálním scénickém osvětlení. Show bude doprovázena komentářem s představením jednotlivých exponátů, který bude doplněn řadou zajímavých faktů z daného období. V neděli večer bude show zopakována, ovšem jen za běžného osvětlení.

Reklama: