Gerhard Schröder: Německo si nechává ujít obrovské možnosti ve vztazích s Ruskem

LIPSKO | Německo si nechává ujít obrovskou šanci v tom, co se týká vztahů s Ruskem, domnívá se bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Na rusko-německém ekonomickém fóru v Hannoveru ještě naléhavěji než dříve vyzýval ke zlepšení vztahů mezi EU a Moskvou, píše Leipziger Volkszeitung.

Vladimir Vladimirovič Putin a Gerhard Schröder | foto: euromaidanpress.com

Na schůzce byznysmenů, investorů a diplomatů z Ruska a Německa, která se konala v Hannoveru a byla věnována problémům životního prostředí a udržitelného ekonomického rozvoje, měl bývalý kancléř Gerhard Schröder velmi dobrou náladu, píše Leipziger Volkszeitung, který cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

S úsměvem a skleničkou v ruce odpovídal na dotazy, nechystá-li se podívat na jednu z 23 nyní probíhajících konferencí SPD – tvrdil, že se tam v žádném případě neobjeví a nakonec ho ve straně ještě zvolí předsedou. Na toto setkání však stejně jako na každé rusko-německé fórum vrhá stín politické napětí mezi EU a Moskvou, uvádějí noviny.

Gerhard Schröder už dávno vyzývá ke zlepšení vztahů. Kritici na to reagují tím, že ho obviňují z toho, že jeho „měkký pohled na agresivní kurz Ruska na Ukrajině i v Sýrii“ souvisí s jeho funkcí předsedy představenstva společnosti Rosněfť, kvůli níž on sám začal zastupovat ruské zájmy.

Nicméně poslední Schröderovo vystoupení v Hannoveru vyvolalo jiný dojem: bylo více autentické a zaujaté, domnívá se autor článku. Byl to projev bývalého kancléře, pro něhož je utrpení se dívat, jak současná německá vláda „si nechává ujít obrovskou šanci“ v tom, co se týče Ruska.

Světové společenství se právě stalo svědkem uskutečněné výměny uvězněných osob mezi Ukrajinou a Ruskem. V situaci nakonec došlo k pohybu a to znamená, že je možné dosáhnout ještě mnohem většího, je přesvědčen Schröder.