DJ Trump a Bibi Netanjah projednali otázku smlouvy o vzájemné pomoci

WASHINGTON | Vůdce Spojených států Donald John Trump prohlásil, že projednává s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem možnost podepsání smlouvy o vzájemné obraně Spojených států a Izraele, informuje o formování nového vojenského paktu světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Donald John Trump a Benjamin „Bibi“ Netanjahu

„Dnes jsem hovořil telefonicky premiérem Netanjahuem a projednávali jsme možnost posunu v otázce smlouvy o vzájemné pomoci. Tato smlouva ještě více upevní silný svazek mezi dvěma zeměmi. Doufám, že toto jednání bude pokračovat po izraelských volbách, až se setkáme později v tomto měsíci v OSN,“ napsal Trump na Twitteru.

Volby do Knesetu (izraelský parlament) se budou konat 17. září, Netanjahuova strana Likud bojuje i nadále o to, aby získala možnost vytvořit koaliční vládu. DJ Trump chce navštívit Valné shromáždění OSN, které se bude konat v New Yorku kolem 20. září.

DJ Trump a Bibi Netanjahu | repro: Midlle East Monitor

V dubnu letošního roku Bílý dům informoval o tzv. transakci století zaměřené na urovnání arabsko-izraelského konfliktu. SS chtějí rozdělit Jeruzalém a vytvořit arabský stát v Palestině. Dne 23. června byl předložen návrh vyčlenit na realizaci tohoto projektu 50 miliard dolarů.

„Izrael může zahájit vojenskou operaci v sektoru Gaza kdykoliv,“ sdělil v pátek televizní a rozhlasové korporaci Kan izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Zhoršování situace na hranici s arabskou enklávou začalo v pátek po 73. v pořadí arabského „Pochodu návratu“ a pokračovalo po informaci izraelského premiéra o záměru rozšířit izraelskou suverenitu na Jordánskou dolinu v případě svého vítězství 17. září v mimořádných parlamentních volbách.