V Izraeli začaly předčasné volby

JERUZALÉM | V Izraeli dnes začaly předčasné parlamentní volby. Očekává se, že premiér Benjamin Netanjahu a jeho strana Likud svede opět těsný souboj s centristické blokem Modrá a bílá bývalého náčelníka generálního štábu Bennyho Ganca. Volební místnosti se otevřely v 06:00 našeho času a zavřou se v 21 hodin.

Izraelská vlajka

Podle nedávných průzkumů veřejného mínění by každá z těchto stran měla získat přibližně 32 křesel v 120-členném parlamentu.

Důležitou postavou voleb je i bývalý ministr obrany Avigdor Lieberman se svou sekulární pravicovou stranou Jisrael bejtejnu (Izrael náš domov), který podle agentury AFP zaujal voličů kampaňové sloganem Udělejme Izrael opět normálním.

Po minulých volbách, které se konaly v dubnu, Lieberman odmítl vstoupit do Netanjahuova připravované koalice a je možné, že jeho strana bude jazýčkem na vahách při sestavování vlády i po těchto volbách.

Výsledek voleb, které se pokládají také za referendum o dlouholetém premiérovi Netanjahua, bude těsný i podle jeho spojence – amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Bude to těsné … jsou to volby 50 na 50,“ uvedl v pondělí.

Reklama: