Svět je plný překvapení

Přes víkend světové agentury přinesly informace o dronových útocích na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Je zřejmé, že na ropných polích na východě Saúdské Arábie byla zasažena ropná zařízení o poměrně významné kapacitě. Podle všeho jsou zatím dopady ničivých útoků na saúdská ropná zařízení prostřednictvím dronů spíše přeceněny.

Jiří Paroubek | reprofoto z mediální žumpy ČT24

Nejsou zatím známy přesnější odhady škod v důsledku explozí, které zničily část těchto zařízení, ani předpokládaná délka jejich oprav. Hovoří se o tom, že by útoky měly zasáhnout produkci ropy zhruba v rozsahu 5,7 mil. barelů, což představuje cca 5% světového trhu s ropou.

Podle předběžných informací se zdá, že třetina z takto zasažené těžby saúdské ropy bude obnovena velmi rychle, v řádech hodin. Zbývající část bude řešena během několika týdnů trvajících oprav. Saúdská ropná firma Aramco bude řešit chybějící dodávky ropy použitím rezerv, které má umístěny například v Egyptě, Japonsku či v Nizozemí. Ropu ze státních rezerv uvolnil také americký prezident Trump.

DJT v akci | repro: SITA (AP-Jacquelyn Martin)

Samozřejmě, že pro řadu států v oblasti, mám na mysli zejména Irák, Kuvajt a Spojené arabské emiráty, je tu příležitost, aby byly nad rámec kvót stanovených organizací OPEC, zvýšeny dodávky ropy z těchto zemí na světový trh. Pokud k tomu dojde a pokud se objeví zprávy, že produkce saúdské ropy bude v krátké době obnovena na původní úroveň, může to být pozitivní signál, který bude znamenat, že se ceny ropy, které dnes razantně vyskočily až o 10% ve srovnání s pátečním prodejem, vrátily rychle zpátky.

Pokud tomu tak nebude, mohou světové ceny ropy růst ještě výrazněji. Z dnešních 60$ ceny barelu americké ropy WTI až na 70 či 80 dolarů za barel. Pokud cena ropy zůstane delší čas na dnešní úrovni, bude to znamenat i nepříjemný dopad do úrovně cen pohonných hmot v ČR a bude to znamenat, že inflace v závěru tohoto roku bude meziročně v ČR nad úrovní 3%.

Reklama: