TOP 0,0000000000000000000000009 % voličské podpory?

Politická trajektorie TOP 09 připomíná neodbytně osud jiného českého projektu z kategorie barevných revolucí – Unii svobody. Její vznik v r. 1998 nejprve roztříštil českou pravici a způsobil, mimo jiné, nástup sociální demokracie k moci.

Petr Markvart | foto: FB PM

Když začala její popularita klesat, nejprve se spojila s DEU a později vytvořila spolu s KDU-ČSL a ODA slepenec zvaný „čtyřkoalice“ (později již pouze „dvoukoalice“ s KDU-ČSL), které jí postupně dovedly až k vládní spolupráci se Špidlovou, Grossovou a Paroubkovou ČSSD v letech 2002-2006.

Opuštěna všemi, vyrukovala pod vedením Pavla Němce v posledních volbách s bizáry jako pentagram ve znaku a spotem s vypouštěním větrů na gauči v naději, že nabere mladé, problémové voliče (Piráti tenkrát ještě neexistovali jako politická strana).

Ve volbách skončili se ziskem 0,3% na okraji politického spektra (dostali méně hlasů, než lunatik Cibulka). Zvítězila ODS, která následně převerbovala KDU-ČSL a jako třetí do party se jim nabídli – Bursíkovi Zelení.

Známkou neklamného úpadku politické strany je většinou používání bizardních témat v zoufalé snaze přilákat alespoň asociální nebo jinak narušené skupiny. Ta politická témata už totiž netáhnou, respektive lidé už Vám je nevěří. Ale co otevřít?

Legalizaci marihuany si mezitím privatizovali Piráti (navzdory Mirkově snaze přetlouct je přiboudlým Ferim), LGBT kartou už dnes hrají všichni, takže co tu ještě nebylo – obrazoborectví. Ostatně obrazy a sochy se nemohou bránit a jsou to jenom symboly. Odborníci z Tálibánu a z tzv. Islámského státu by mohli předat zkušenosti, případně i vypomoci.

Reklama: