Žádné nebezpečí nehrozí, tvrdí ruské úřady po výbuchu v ústavu, kde zkoumají ebolu a neštovice

NOVOSIBIRSK | Výbuch plynu a následný požár poškodily v pondělí virologické výzkumné centrum u ruského Novosibirsku, ve kterém se uchovávají vzorky více nebezpečných virů včetně neštovic, antraxu a eboly. Jeden pracovník utrpěl těžší popáleniny, informoval v úterý deník The Guardian.

hasiči МЧC | repro: monavista.ru

Požár ve vědeckém centru virologie Vektor v Novosibiřské oblasti je uhašen a žádné biologické nebezpečí nehrozí, potvrdil Sputniku hlavní představitel vědeckého městečka Kolcovo Nikolaj Krasnikov. Vědecké centrum se nachází zhruba 20 kilometrů jihovýchodně od Novosibirska, který je třetím největším městem Ruska.

Ve vědeckém centru virologie Vektor v Novosibiřské oblasti explodovala plynová tlaková láhev, řekl Sputniku zástupce pohotovostních služeb regionu. K události došlo ve čtvrtém patře, kde probíhaly opravy. Následkem výbuchu došlo k požáru na ploše 30 metrů čtverečních, ale podařilo se ho rychle uhasit, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Na Ministerstvu mimořádných událostí RF (МЧC) uvedli, že jako první, čtyři minuty po výzvě, dorazily na místo požární jednotky Zvláštní správy Federální protipožární služby МЧC, které se nacházejí na území objektu. Během několika minut byla skupina sil a prostředků posílena na 38 lidí a 13 kusů techniky – v souladu s předpisy pro reagování na výzvy na objekty se zvláštním režimem.

„Hasiči zkontrolovali všechna patra v šestipodlažním domě a zlikvidovali požár na ploše 30 metrů čtverečních, k němuž došlo ve čtvrtém patře,“ dodali na ministerstvu.

Byl zraněn jeden člověk – dělník smluvní organizace. Má popáleniny na nohou a na rukou. „Byl zraněn a odvezen do nemocnice jeden z dělníků smluvní organizace. S popáleninami druhého a třetího stupně horních a dolních končetin byl převezen do centra popálenin,“ řekl Krasnikov.

V budově se vysypala skla, nosné konstrukce zůstaly nedotčené. Biologicky nebezpečné látky se v budově ve chvíli výbuchu nenacházely. Později nejvyšší přdstavitel vědeckého městečka Kolcovo Nikolaj Krasnikov potvrdil, že žádné biologické nebezpečí požár a výbuch nezpůsobily.

Místnost nebyla propojena s laboratořemi centra a žádné nebezpečné látky se v ní nenacházely. „Žádná panika ani nebezpečí nevznikly,“ uzavřel zdroj agentury.

Státní vědecké centrum virologie a biotechnologie Vektor je podřízeno federálnímu Rospotrebnadzoru a je to jedno z největších center v Rusku i ve světě pro výzkum virů. Jsou tam prováděny základní výzkumy původců zvláště nebezpečných a sociálně významných virových infekcí a vyvíjeny metody boj proti nim.

Centrum disponuje jedním z největších souborů vzorků nebezpečných virů na světě. Jde o jedno ze dvou míst na světě, kde se uchovávají vzorky pravých neštovic, které se již ve světě podařilo eliminovat. Druhým je výzkumné centrum v americké Atlantě.