Podle všeho Bibi Netanjahu nevyhrál volby. Zůstane i tak premiérem Izraele?

JERUZALÉM | úterních předčasných parlamentních volbách v Izraeli zvítězil centristický blok Modrá a bílá bývalého náčelníka generálního štábu Bennyho Ganca těsně nad stranou Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Vyplývá to z předběžných výsledků zveřejněných po uzavření volebních místností.

Bibi Netanjahu | repro: The Atlantic

Podle dvou předběžných výsledků získal blok Modrá a bílá 33 až 34 křesel, Likud 31 až 33. Třetí průzkum přisoudil oběma 32 křesel. Věštby třech hlavních izraelských televizních stanic tak naznačily, že Netanjahuova politická budoucnost je nejistá.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu uvedl, že čeká na výsledky úterních předčasných parlamentních voleb, ale je připraven na rozhovory o sestavení silné sionistické vlády.

„V nadcházejících dnech vstoupíme do jednání, abychom sestavili silnou sionistickou vládu a zabránili nebezpečné protisionistické vlády,“ řekl na povolebním shromáždění v Tel Avivu Netanjahu.

Netanjahu je ve funkci premiéra více než deset let, čímž je nejdéle působícím předsedou vlády v historii židovského státu. Po volbách v roce 1996 se Netanjahu stal nejmladším izraelským premiérem (1996-99). Podruhé se stal šéfem vlády po volbách v roce 2009 a mandát obhájil i v roce 2013. Po předčasných volbách v březnu 2015 získal čtvrtý mandát.

Reklama: