Výsledky jednání Ruska, Turecka a Íránu ohledně situace v Turecku

ANKARA | V turecké Ankaře v pondělí 16. září proběhla třístranná jednání o urovnání konfliktu v Sýrii. Zúčastnili se jich prezidenti Ruska, Turecka a Íránu – Vladimir Vladimirovič Putin, Recep Tayyip Erdoğan a Hasan Rúhání. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

prezidenti Ruhání, Putin a Erdogan | reprofoto: TASS

Ruský prezident vyjádřil jistotu v tom, že dohody, kterých bylo na summitu dosaženo, poslouží definitivnímu urovnání krize v Sýrii, obnovení míru a bezpečnosti v této zemi a také upevnění její svrchovanosti, jednoty a územní celistvosti.

Jak zdůraznil Recep Tayyip Erdoğan na summitu se objevila nová naděje na urovnání krize, na zajištění územní celistvosti, klidu a stability.

Íránský předák Hasan Rúhání ze své strany podotkl, že krize v Sýrii má jen politické řešení. „Syrská vláda a lid při vší své rozmanitosti jsou s to ujít tuto důležitou a samozřejmě těžkou cestu,“ podotkl Rúhání.

Všichni účastníci summitu souhlasili s tím, že astanský formát je efektivní platformou pro vypracování rozhodnutí o urovnání situace v Sýrii. „Jsme jedinou platformou na plnění těchto úkolů. Na zajištění míru a stability v Sýrii musíme pracovat ještě více,“ prohlásil Recep Tayyip Erdoğan.

Hasan Rúhání, Vladimir Vladimirovič Putin a Recep Tayyip Erdoğan v Soči

Vladimir Vladimirovič Putin ze své strany podotkl, že společná úsilí Ruska, Turecka a Íránu umožnila stabilizovat situaci v Sýrii a snížit úroveň násilí.

Íránský prezident zdůraznil, že všichni účastníci třístranné schůzky vycházejí ze všeobecných zásad v urovnání syrského problému: „Zachování územní celistvosti Sýrie, respektování národní svrchovanosti a nezávislosti a nezasahování do vnitřních záležitostí této země.“

Dále podotkl, že Írán, Rusko a Turecko musí spojit úsilí v mírovém urovnání syrské krize, boji proti terorismu, napomáhání zřízení ústavního výboru, návratu uprchlíků, výměně zajatců a unesených osob, ve zlepšování humanitární situace.

Likvidace teroristů a vyhnání amerických okupantů ze Spojených států

Donald John Trump čeká až se mu dostaví rozum

Jak zdůraznil Recep Tayyip Erdoğan, situace v Idlibu je jedním z hlavních témat summitu. Zdůraznil, že tam zahynulo asi tisíc civilistů, sta tisíce lidí opustily své domy. Hassan Rúhání podotkl, že Idlib je dosud v rukou teroristů, a konstatoval zvýšení jejich počtu. Putin, Vladimir Vladimirovič ze své strany zdůraznil, že země budou pokračovat ve společném boji proti teroristům.

Dále pak ruský prezident obvinil Spojené státy (SS) z mezinárodního terorismu a válečných zločinů útočné války, když podotkl, že vojska SS se nacházejí v Sýrii nezákonně. „To je všem dobře známo,“ uvedl k okupaci Sýrie vojsky SS.

„Budeme vycházet z toho, že rozhodnutí Donalda Trumpa o stažení amerických vojáků ze Sýrie bude definitivně realizováno,“ dodal ruský prezident.

„Nezákonná přítomnost amerických vojsk na syrském území ohrožuje územní celistvost a národní svrchovanost Sýrie jakožto nezávislého členského státu OSN,“ odsoudil terorismus Spojených států íránský předák Hassan Ruhání.

Vladimir Vladimirovič Putin oznámil, že složení syrského ústavního výboru bylo definitivně určeno a že teď je třeba, aby zahájil svou činnost: „Rusko, Turecko a Írán jsou ochotny tomu všemožně napomáhat za zachování vedoucí úlohy astanského formátu v syrském urovnání,“ prohlásil ruský lídr.

Putin, Vladimir Vladimirovič přitom nevyloučil, že teroristé mohou zmařit jednání ústavního výboru: „Nemají zájem na definitivním urovnání, vydělávají na něčem jiném, vydělávají na válce. Právě pro to ale existuje mj. i naše trojice – abychom těmto hrozbám zabránili,“ prohlásil Putin. Jak ze své strany zdůraznil íránský prezident, Teherán také počítá s tím, že výbor brzy zahájí svou činnost.