Volby v Izraeli skončily patem. Bude to znamenat válku, nebo mír?

JERUZALÉM | Dvě hlavní strany v Izraeli – pravicový Likud premiéra Benjamina Netanjahua a centristická koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu Bennyho Gance, mají po sečtení 92 procent hlasů shodně 32 křesel. Informovala o tom agentura AFP. Podle listu Haaretz dělí strany jen několik desetin procenta. Konečné výsledky budou známé ve středu odpoledne, píše iROZHLAS.cz.

Bibi Netanjahu | repro: The Atlantic

K vytvoření vlády by obě strany potřebovaly mít se svými spojenci z menších stran ve 120členném parlamentu dohromady většinu v podobě 61 křesel. Izraelský list The Times of Israel napsal, že ani jedna ze stran nebude schopna vytvořit vládu bez nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov někdejšího ministra obrany Avigdora Liebermana.

Podle dosud sečtených hlasů získala strana Izrael je náš domov devět křesel. Lieberman se ale již dříve nechal slyšet, že bude prosazovat širší koalici obou hlavních stran. Výrazné posílení Liebermanovy strany je jedním z menších překvapení parlamentních voleb.

Sjednocená arabská kandidátka se nachází podle dosud sečtených hlasů na třetím místě s 12 křesly, shodně se potom s devíti křesly umístily strany Izrael je náš domov a ultraortodoxní Šas.

Aškenázský náboženský blok Jednotný judaismus získal osm křesel, koalice Pravice sedm křesel, středo-levicová koalice Strany práce a centristické strany Most šest křesel a levicová koalice Demokratický svaz také šest křesel.

Podle The Times of Israel by koalice pravicových a nábožensky orientovaných stran vedená Netanjahuem mohla dohromady získat 56 křesel, zatímco Gancův středolevicový blok 55 křesel, což ani v jednom případě nedosahuje na parlamentní většinu.

Uprostřed se nachází zmíněný Lieberman, který hovoří o vytvoření koalice obou hlavních stran. „Je tu jediná možnost: široká vlády jednoty,“ řekl Lieberman novinářům ve středu ráno. Lieberman zároveň již dříve vyloučil vypsání dalších voleb. Letos se už konaly dvakrát předčasné.

Zářijové volby svým průběhem v podstatě kopírují ty předchozí. Včetně toho, že průzkumy předpovídaly vítězství strany Bennyho Gancem, přičemž po sečtení hlasů, byť zatím nikoliv definitivním, se výsledek otočil ve prospěch Benjamina Netanjahua.

Obdobné rozhodování jako na jaře tak čeká i izraelského prezidenta Reuvena Revlina. Ten musí nyní vybranou osobu pověřit sestavením vlády. Podle zvyklostí by to měl být vítěz voleb, tedy Netanjahu. Co se bude dít?

Reklama: