Teherán zareagoval na obvinění Rijádu z útoků na jeho ropné objekty

TEHERÁN | Poradce íránského prezidenta Hesameddin Ashena označil obvinění ze strany Saúdské Arábie z toho, že Teherán se účastnil útoku na ropné objekty Saudi Aramco, za katastrofu pro saúdské království, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Zástupce saúdského ministerstva obrany Turki al-Maliki dříve ukázal kousky raket, které měli íránští vojáci použít pro útok na ropná naleziště.

K odpovědnosti za útok se přihlásili jemenští Hútíové. Ti dále prohlásili, že podnikli útok za pomoci bezpilotního letounu nového typu. Podle jejich slov drony, které nesou čtyři bojové hlavice, byly vypuštěny ze tří různých pozic.

„Tisková konference dokázala, že Saúdská Arábie nic neví o tom, kde byly vyrobeny a odkud byly vypuštěny rakety a bezpilotní prostředky, a nemohla vysvětlit, proč je nedokázal zneškodnit systém protivzdušné obrany,“ napsal Ashena na Twitteru.

V noci 14. září ropná zařízení Abkajk a Churajs společnosti Saudi Aramco čelila útokům 10 dronů na východě Saudské Arábie. K útoku se přihlásili povstalci Hútiové z hnutí Ansar Allah, proti nimž koalice vedená Saúdskou Arábií bojuje v Jemenu. Avšak americký ministr zahraničí Mike Pompeo z odpovědnosti obvinil Írán.

Reklama: