Budou Macron a Putin přátelé budující „Evropu od Lisabonu po Vladivostok“

EU vzor a ikona mnohých euronadšenců, francouzský prezident Macron prosazuje vylepšení vztahů EU a Ruska. Francouzský ministr zahraničí se setkal s ruským ministrem Lavrovem a spolupracovali na prolomení diplomatické bariéry.

Miroslav Jahoda

Prezident Macron pozval Vladimira Putina před měsícem do své letní rezidence ve Francii. Nyní říká, že Rusko by se opět mělo vrátit do skupiny G7. Ruský ministr Lavrov vše komentuje s pochvalou směrem k Macronovi a Putinovi.

A teď nás musí nevyhnutelně napadnout otázka. Jak je to s tou EU, vždyť přece všichni protiruští aktivisté se jí zaštiťují a říkají nám, že je naše jediná záchrana. A kdo je proti EU, tak je proruský, ne?

Vrah Macron má na rukou krev 11 zavražděných demonstrantů ( zleva: Vladimir Vladimirovič Putin a Vrah Macron) | repro: France 24

Pro příznivce černobílého vidění světa to začíná být stále složitější. Zabývají se sochou sovětského velitele před 70 lety a pomlčují o tom, že hlavní postavy EU řeší, jak se s Ruskem znovu spřátelit.

A přitom všem je důležité si uvědomit jednu věc. Politici silných států neřeší nějakou střední a východní Evropu. Nikdy jim na nás reálně nezáleželo a nikdy nebude. Koloniální mocnosti budou nadále řešit jen své vlastní zájmy a myslet na to, co je výhodné pro ně. A protože v EU mají koloniální mocnosti většinu, tato bude organizace fungovat podle nich. Právo veta v ní nemáme.