Plánují „Chvilkaři“ spáchat puč po vzoru roku 1948?

PRAHA | Pokud nám bude diktovat vůli skupina neúspěšných politiků a novinářů, povede to ke konci právního státu, prohlásil Miloš Zeman. Prý se nechce dožít dalšího února 1948. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš Zeman a Andy Babiš v Lánech za stolem u oběda
foto: twitter Jiřího Ovčáčka

Prezident republiky dnes na Pražském hradě jmenoval JUDr. Václava Čapku do funkce předsedy Vrchního soudu v Olomouci. Spolu s tím jmenoval i 29 soudců obecných soudů České republiky. Ve svém projevu při této slavnostní příležitosti prohlásil, že i dnes je podle jeho názoru vidět, jak mafiánské struktury tlačí na rozhodování soudů.

Apeloval na sebeúctu nových soudců: „Jak ukazuje i dnešní situace, budete se ve svých rozhodováních objevovat v prostředí, které je dílem korupční, dílem mafiánské, což je v podstatě totéž. Takže na okresní úrovni nelze vyloučit, že nějaký okresní kmotr se bude doprošovat vašeho rozhodnutí tak či onak. Já vám chci popřát, abyste si zachovali sebeúctu a odmítli ho, protože sebeúcta je to, co má člověk v životě nejdůležitější,“ prohlásil Zeman.

Prezident zmínil, že se nechce dožít dalšího únoru 1948 díky tomu, že by zemi měli svoji vůli diktovat neúspěšní „pětiprocentní“ politici a novináři.

„Vidíme to ostatně už dnes, kdy na základě rozhodnutí státních zástupců o zastavení trestního stíhání různí novináři, různí pětiprocentní neúspěšní politici a tak dál se rozhodují, že oni budou říkat, jak má vypadat rozhodnutí státního zástupce, nebo jak má vypadat rozhodnutí soudce. Podle mého názoru je to neobyčejná drzost, protože pokud nám bude tato skupina lidí, nekvalifikovaná skupina lidí, ne radit, ale naléhat, nebo dokonce diktovat, jak má vypadat rozhodnutí, pak končí právní stát, a nastává vláda ulice. A to už tady jednou bylo v únoru 48 a já bych si velmi přál, abychom se toho nedožili rovněž znova,“ uvedl Miloš Zeman při slavnostní příležitosti jmenování nových soudců.