Proč americká PVO nesestřelila droby útočící v Saúdské Arábii? Neefektivita, nebo to byly drony Američanů nebo Saúdů?

RIJÁD | Silná skupina protivzdušné obrany (PVO) Spojených států (SS) v Saúdské Arábii (SA) nedokázala odrazit útok na ropné objekty, protože její efektivita jejich systémů je nízká. Uvedl zdroj z Ministerstva obrany Ruské federace. Nebo je to tak, že ani nechtěli drony sestřelit, když byly jejich a páchaly útok pod falešnou vlajkou?

Ilustrační snímek | repro-foto: cz.sputniknews.com

Podle zdroje severní hranici Saúdské Arábie kryje 88 odpalovacích zařízení amerických systémů: 36 z nich má modifikaci PAC-2 a dalších 52 má nejnovější PAC-3, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Také v Perském zálivu u pobřeží Saúdské Arábie jsou další tři torpédoborce s řízenými raketami amerického námořnictva, které jsou vybavené protiraketovým obranným systémem Aegis a vyzbrojené 100 raketami modifikace SM-2.

Zdroj dodal, že protiletadlové raketové systémy Patriot a Aegis nesplňuji deklarované vlastnosti. Podle něj systémy nejsou připraveny odrazit nepřátelský masivní vzdušný útok. Přičemž poznamenal, že výkonný systém protivzdušné obrany Saúdské Arábie s 88 systémy Patriot propustil desítky dronů a řízených střel. Technologicky je americká PVO na úrovni osmdesátých let minulého století. Ovšem také to mohl být úmysl, aby mohli obvinit Írán a drony to byly jejich.

„Američany vychvalované Patriot a Aegis neodpovídají deklarovaným vlastnostem, mají nízkou účinnost v boji proti malým leteckým cílům a řízeným střelám. Prostě nejsou připraveny na odražení masivního leteckého útoku nepřítele v reálné bojové situaci,“ uvedl zdroj agentury.Americký ministr zahraničí Mike Richard (zkráceně M.Rd.) Pompeo není překvapen, že saúdskoarabské systémy protivzdušné obrany, včetně systémů protiraketové obrany Patriot, nebyly schopny odrazit raketový útok na ropná zařízení.

Podle něj takové systémy fungují s větším či menším úspěchem. „Dokonce některé z nejlepších systémů na světě ne vždy zasáhnou cíle,“ dodal M.Rd. Pompeo. Zajímavé je, že PVO nad Sýrií má plnou účinnost.

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl Saudské Arábii nákup raketových komplexů S-400 nebo S-300. Podle jeho slov jsou tyto komplexy schopné spolehlivě ochránit jakékoliv objekty infrastruktury Saúdské Arábie.

Reklama: