Skoro konečné výsledky potvrdily volební patovou situaci v Izraeli

JERUZALÉM | Vítězem úterních předčasných parlamentních voleb v Izraeli se po sečtení 99,8 procenta hlasů stal centristický blok Modrá a bílá Binjamine Gance, který získal 33 poslaneckých křesel. Druhá skončila strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Ta získala 31 mandátů. Což znamená, že ani jeden není schopen vládnout. Ganc už oznámil, že chce být premiér.

Izraelská vlajka

Ústřední volební komise také uvedla, že konečné oficiální výsledky voleb do 120-členného Knesetu budou zveřejněny ve středu příští týden. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním prohlášení izraelské ústřední volební komise.

Benny Ganc ve čtvrtek prohlásil, že jde o výsledek voleb by měl být premiérem on. Zdůvodnil to tím, že Modrá a bílá v sčítání hlasů odevzdaných ve volbách vede nad Netanjahuova stranou Likud, ovšem šanci na složení koalice má Netanjahu větší, jelikož má podporu ultraortodoxních sionistických stran.

Netanjahu předtím Gancovi navrhl, aby se co nejdříve setkali a bez kladení si podmínek pracovali na vytvoření široké jednotné vlády zastupující všechny, kteří věří v židovský demokratický Izrael.

Reklama: