Konečná zpráva: Pokud americký agent a žalobce Pavel Zeman obnoví stíhání Andyho Babiše, tak Miloš Zeman udělí abolici

PRAHA | Prezident Miloš Zeman na TV Barrandov prohlásil, že využije svého práva abolice, pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zruší rozhodnutí o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Zeman podle vlastních slov ale doufá, že takový krok z jeho strany nebude potřeba. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zeman hrozí Zemanovi

„Teď již bych to považoval za politické rozhodnutí. Protože tito dva státní zástupci – a zejména státní zástupce Šaroch, který ten spis studoval zhruba rok, odvedli dobrou práci a já si jejich práce vážím,“ řekl prezident republiky k teoretickému obnovení stíhání Pavlem Zemanem, který evidentně agentem Spojených států, když tam jezdí na školení, ale určitě ne právní, jelikož kontinentální právní systém je zcela odlišný od toho amerického. Takže tam jezdí na politické školení, jak likvidovat lidi na přání amerických chlebodárců?

Městské státní zastupitelství v Praze o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze Čapí hnízdo informovalo v pátek. Rozhodnutí je již pravomocné. Pražské státní zastupitelství ho předložilo společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Ten má na přezkoumání rozhodnutí tři měsíce.

Předvolební debata ČT, 25. 1. 2018:
Witowská: Uvažujete o tom, že byste Babišovi udělil abolici?
Zeman: Proboha. V žádném případě ne. Protože on sám se musí očistit.
Witowská: A můžeme si být jisti, že nezměníte názor?
Zeman: Nezměním, protože bych se naprosto zesměšnil. (ZDROJ)

„Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl Zeman a dodal: „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl.“ Připomněl, že mu Ústava dává právo abolice, což je první krok, který ve věci pak již zakazuje jakékoliv trestní stíhání.

Trestní stíhání premiéra Babiše v souvislosti s dotací na Čapí hnízdo bylo státním zástupcem Jaroslavem Šarochem zastaveno po téměř čtyřech letech. Premiér byl obviňován z možného dotačního podvodu. Státní zástupce své rozhodnutí odůvodnil tím, že podle jeho názoru nedošlo k naplnění všech znaků dotačního podvodu a poškození zájmů Evropské unie.