Dva se perou, třetí se směje. Indie může vyhrát americko-čínskou obchodní válku

SINGAPUR | Indická ekonomika by mohla zbohatnout o 11 miliard dolarů díky tomu, že někteří mezinárodní výrobci přesouvají výrobu do země kvůli obchodnímu napětí mezi Washingtonem a Pekingem. Informovala o tom singapurská banka DBS.

Ilustrace: Free Press Journal

Podle výzkumné zprávy banky by Indie mohla zvýšit svou obchodní stopu uprostřed obchodního konfliktu mezi spojenými státy (SS) a Čínou, zejména v kategoriích, na které SS uvalily na Čínu cla, cituje singapurskou banku světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ekonomka banky Radhika Rao pro CNBC zdůraznila: „Kromě obchodu je zneužití investičních toků příležitostí, z níž by Indie mohla těžit, protože výrobci hledají alternativní destinace.“

Podle Rao jsou třemi nejvýznamnějšími sektory v Indii, které by mohly mít užitek z obchodní války, farmaceutický průmysl, chemický průmysl a strojírenství.

Dále pak poznamenala, že jihoasijská země je v těchto odvětvích již celosvětově konkurenceschopná a pravděpodobně bude schopna vyhovět další poptávce.

Zpráva z Indické akciové nadace (IBEF) ukázala, že farmaceutický průmysl v zemi dodává více než polovinu světové poptávky po očkování a 25 procent léčiv ve Velké Británii. Země také vyváží více než 60 procent svého strojírenského zboží do Spojených států a Evropy.

Odborníci poukazují na dvě klíčové výzvy, kterým podniky v Indii čelí: pozemkové zákony a pracovní předpisy. Mezi hlavní překážky ve výrobě zmiňovali nedostatek vhodné infrastruktury.

Reklama: