Bude muset Dánsko nakupovat plyn z Ruska a tím i změnit postoj k Severnímu proudu 2?

KODAŇ | Poměrně nečekaným rozuzlením se mohou skončit třenice mezi Ruskem a Dánskem ohledně trasy budování plynovodu Severní proud-2 v dánských teritoriálních vodách. Zasáhl osud, příroda nebo božská prozřetelnost?

Nord Stream 2

Dánsko bude přírodou nuceno nakupovat ruský plyn, proto bude muset změnit svůj postoj vůči Severnímu proudu-2, který však této zemi byl vnucen nátlakem ze strany ekonomických teroristů ze Spojených států. Vše se podobá scéně z nějakého vědecko-fantastického filmu: „Kleslo mořské dno v dánském sektoru Severního moře a Dánsko tři roky nebude moci těžit plyn na svém největším mořském nalezišti Tyra. Podle všeho nebude mít jinou možnost než nakupovat plyn od Ruska,“ píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Dánsko pozastavilo těžbu plynu v největším plynovém nalezišti v zemi, Tyra, na dobu tří let. Během tohoto období celý objekt projde rozsáhlou rekonstrukcí.

Dánský rozhlas ve středu s odvoláním na zdroje na ministerstvu energetiky informoval, že během tří let bude Dánsko nuceno intenzivně nakupovat plyn od Německa, které ho bude distribuovat z Ruska, Norska a Holandska. „V období pozastavení provozu objektů v Tyre budeme nakupovat plyn z Německa, který bude distribuován z Norska, Ruska a Holandska,“ citoval ministerstvo energetiky dánský rozhlas.

Podle údajů dánského Národního energetického systému Energinet, v nalezišti Tyra těží 90 procent dánského plynu a přes 1,5 milionu podniků zajišťují plynem právě z této lokality. V současné situaci Dánsko nemá jinou možnost, jak nakoupit plyn ze zahraničí.

Co se vlastně stalo? Mořské dno v nalezišti Tyra, které se nachází v dánském sektoru Severního moře, kleslo o 6 metrů.

„V této situaci vzdálenost mezi povrchem vody a plošinami těžících plyn se zmenšila jen na 15 metrů a to je zjevně nedostačující,“ vysvětlil pro dánský rozhlas představitel společnosti „Total“ Morten Hesselagher Pedersen. Uvedl, že renovace objektu si vyžádá investice ve výši 21 milionů dánských korun nebo 3,1 milionu dolarů.

„V této situaci, kdy zařízení na těžbu plynu bude kvůli rekonstrukci odstavené v průběhu tří let, Dánsko bude nuceno nakupovat plyn ze zahraničí, včetně z Ruska a to zjevně ovlivní i jeho přístup k budování plynovodu Severní proud-2,“ uzavřel redaktor slovenského deníku Eugen Rusnák.