Zaznělo z Turecka: Pokud nám Spojené státy nevydají naše F-35, učiní Turecko definitivní rozhodnutí o Su-35 a Su-57

ISTANBUL | Ukázkové programy letadel Su-35 a Be-200 na letecké show Teknofest 2019 v tureckém Istanbulu, která se koná od 17. do 22. září, znovu prokázaly schopnosti ruských letadel. Očekává se, že turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se také zúčastní letecké show dnes, informovala včera světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Suchoj Su-57 | foto: © Sputnik / Vladimir Fedorenko

Televizní kanál CNN Turk cituje slova tureckého ministra obrany Ismaila Demira: „Rusové chtěli ukázat své výrobky… Toto téma je stále velmi, velmi nové. Existuje nabídka. Řekli: Podívej se na naše letadla. Tyto návrhy musíme prostudovat.“

Člen Rady bezpečnosti a zahraniční politiky za prezidentskou správu, přednášející na právním oddělení univerzity Yeditepe a na Letecké akademii letectva, profesor Mesut Hakkı Caşın se v rozhovoru se Sputnikem vyjádřil k dalšímu rozvoji turecké technické spolupráce v oblasti letectví s Ruskem a Spojených států (SS).

Su-35 | repro: wikipedia.org

„V současné době je Turecko ve fázi velmi vážného rozhodnutí. Jedním z důvodů je skutečnost, že Spojené státy odmítly dodávat stíhačky F-35, přestože za ně Turecko zaplatilo plnou částku. Toto je pozice Spojených států, jak víte, souvisí s nákupem ruských systémů S-400 Tureckem. Mezitím je to v rozporu s mezinárodním právem, protože v jednom případě mluvíme o systémech protivzdušné obrany, v druhém – o vojenském letadle. Turecko je navíc jedním z výrobců letadel F-35,“ uvedl profesor Mesut Hakkı Caşın.

„Během své nedávné návštěvy v Rusku věnoval prezident Erdoğan zvláštní pozornost diskusi o dvou důležitých otázkách – nákupu Su-35 a realizaci projektů na společnou výrobu letadel Su-57 páté generace. Tyto problémy v současné době studují odborníci z tureckých ozbrojených sil, ministerstva zahraničních věcí a dalších příslušných orgánů. Turecko současně hájí svá práva, pokud jde o dodávky F-35 a nadále o této otázce jedná se Spojenými státy. Pokud Spojené státy budou nadále odmítat předání stíhacích letadel do Turecka, učiní konečné rozhodnutí o koupi Su-35 a společné produkci Su-57,“ uvedl dále pro Sputnik turecký expert.

Pan profesor dále pak dodal: „Navíc v tomto případě Turecko pravděpodobně už nikdy nebude kupovat americká letadla. Podobně jako poté, co Velká Británie během první světové války zkonfiskovala turecké válečné lodě Sultan Reshat a Sultan Osman, Turecko již od ní nekupovalo lodě, letadla ani jakékoli jiné vojenské vybavení.“

Když mluvil o úspěchu ruských technologií na festivalu Teknofest 2019 v Istanbulu, expert poznamenal: „Turečtí specialisté vysoce ocenili manévrovatelnost Su-35 a obecně projevili velký zájem o ruská vojenská a civilní letadla.“

Ekonom Şevket Apuhan zase komentoval pro Sputnik možné dohody v oblasti letectví mezi Tureckem a Ruskem a zdůraznil, že Rusko je hlavní zemí, se kterou Turecko může rozvíjet moderní špičkové technologie a zavádět národní výrobu zařízení.

Vykládka S-400 v Turecku

Podle Apuhana je vyloučení Turecka z programu F-35 velkým požehnáním, protože každý dolar, který SS dostávají za prodej vojenské techniky, se používá k dodávce těžkých zbraní Kurdistánské dělnické straně. V této situaci se Turecko ve skutečnosti stává velmi zranitelným svýma vlastníma rukama. Na tomto základě je ukončení bezpečnostních prodejů, které jdou do kapsy SS, také důležitým strategickým krokem.

„Prohlášení pana prezidenta během návštěvy Ruska o možnosti nákupu ruských vojenských letadel lze považovat za zprávu Spojeným státům a celému světovému společenství. Spolupráce s Ruskem pomůže posílit postavení Turecka v této oblasti a zajistí nezávislost na Spojených státech, které podporují turecké nepřátelské formace podél jeho jižní hranice,“ uzavřel.