Bojko Metodijev Borisov: South Stream nebyl možný po nátlaku Spojených států

SOFIE | Bulharský premiér Bojko Borisov se opět dotkl tématu „South Stream“ a vyjádřil spokojenost v souvislosti s tím, že začala výstavba Tureckého proudu.

Bojko Metodijev Borisov | foto: stalo-se.cz

„Víte, proč byl South Stream ukončen. Obrovský tlak ze strany Spojených států a západoevropských zemí kvůli South Stream i Nord Stream způsobil, že jeho realizace by nebyla možná. S prezidentem Vladimirem Putinem a premiérem Dmitrijem Medvěděvem a našimi kolegy ze Saúdské Arábie jsme vyvinuli obrovské úsilí, (…) a začíná projekt Turecký proud. (…) Projekt je klíčový a nazýváme ho Balkánským proudem, jelikož prochází několika zeměmi. Ano, i v Evropě vnímají toto slovo velmi pozitivně,“ citují slova premiéra Novini.bg.

Premiér Borisov, Bojko Metodijev také uvedl, že otázka zrušení sankcí proti Rusku není v silách Bulharska. „Otázka sankcí není v silách Bulharska. Jestli si někdo myslí, že by bylo možné to někam posunout a zrušit sankce, tak lidi zavádí do omylu. Mnozí vyslovují svůj názor pro zrušení sankcí, nicméně v Radě Evropy jsou absolutně všichni proti,“ sdělil premiér.

„Pojďme ocenit to, co se doposud stalo. Do té doby, co jsou sankce platné, jsou i naše zájmy omezené. Obecně existuje mnoho dobrých možností. V dalším roce se plánuje návštěva ruského prezidenta, a tak můžeme ještě více popracovat nad zlepšením našich vztahů. Vždycky jsme říkali, že našimi strategickými partnery jsou Evropská unie a Severoatlantická aliance, nicméně vztahy s Ruskem i tak rozvíjíme,“ dodal premiér.

John McCain, dnes už zdechlina prdící do hlíny

V červnu roku 2014 Plamen Orešarski, který byl tehdy v čele bulharské vlády, informoval o pozastavení South Stream, dokud nebudou dokončeny konzultace s Evropskou komisí. Oznámení přišlo po návštěvě amerických senátorů Johna McCaina, Rona Johnsona a Christophera Murphyho, informovala bulharská média. To vedlo ke změně politického kursu v Bulharsku, jelikož je to hrdý národ a nesnese po turecké, sovětské okupaci a diktátu ani diktát amerických mrdek.

Turecký proud je plynovod, který směřuje přes Černé moře z Ruska na hranice s Tureckem a okolními zeměmi. První větev plynovodu je určena pro Turecký trh. Druhá větev bude mít za úkol zásobovat plynem země jižní Evropy. Výkonnost každé větve bude více než 15 miliard kubických metrů plynu ročně. Nahradí tak Jižní proud (South stream).

Reklama: