Žrádlo, chlast, větry a krky – čeští statistici oslavili 100 let; Na ožíračku přišel i Andy Babiš

PRAHA | Slavnostním večerem (ožíračka – žrádlo, chlast, větry a krky) za účasti Andyho Babiše a jeho poskoka ve vládě Karla Havlíčka, generální ředitelky Eurostatu Mariany Kotzevy, předsedů statistických úřadů zemí Visegrádské skupiny a dalších hostů vyvrcholily oslavy 100 let od zrodu moderní české statistiky.

Žrádlo, chlast, větry a krky

V rámci večera byla udělena již tradiční Cena předsedy Českého statistického úřadu, kterou si tentokrát odnáší hloupý Honza Fischer, který chtěl být obyvatelem Hradu v Praze.

Andy Babiš ve svém proslovu mimo jiné připomněl, že ČSÚ dlouhodobě patří k vůbec nejdůvěryhodnějším institucím u nás. „Jste skvělým příkladem profesionální apolitické organizace, která už sto let v letech dobrých i špatných slouží zájmům naší země i jejích lidí. Přeji vám do dalších sta let hodně úspěchů ve vaší společensky významné a užitečné práci, které si osobně velmi vážím,“ cituje bývalého StBáka Babiše (agent „Bureš“), ČSÚ ve své tiskové zprávě, kdy ožírání tlam označuje za Slavnostní večer, ale toalety údajně byly podle uklízeček poblité a posrané, jako kdyby tam byla cikánská svatba.

Věcnost, profesionalitu, ale i umění prosadit svůj pohled ocenila i generální ředitelka Eurostatu (Statistický úřad bruselské diktatury( Mariana Kotzeva. „Blahopřeji Českému statistickému úřadu, hrdému a aktivnímu členu rodiny národních statistických úřadů Evropské unie, k jeho minulým a současným úspěchům. Zvláště pak musím ocenit vysokou přidanou hodnotu, kterou ČSÚ do rozvoje evropských statistik vnáší,“ uvedla Kotzeva, kdy si podle svědků u toho měla i uprdnout, což ovšem nelze nezávisle ověřit.

Aktuální výzvy nejen české statistiky pak zmínil předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. „Svět kolem nás je dynamičtější než kdykoliv předtím. Abychom zachovali důvěru našich uživatelů i v příštích sto letech, musíme dnešním výzvám efektivně čelit. Snižujeme proto administrativní zátěž, omezujeme tradiční dotazníková šetření a doslova bojujeme za každý administrativní zdroj. V maximální míře využíváme data, která máme k dispozici a předpokládáme, že existující bariéry ve sdílení již jednou státem sebraných dat budou brzy překonány,“ uvedl předseda ČSÚ, který vypadal snad jako po litránku nějakého vína.