Nacistický Německý řád neuspěl! Hrad Bouzov zůstává ve vlastnictví státu

BRNO | Stížnost Řádu německých rytířů, který kolaboroval pochopitelně z nacistickým Německem a má na rukou krev holocaustu, byla odmítnuta Ústavním soudem, tou se nacistický řád domáhal vydání hradu Bouzov blízko Olomouce. Hrad tak nadále zůstává ve vlastnictví státu. Informuje o tom ČTK.

Hrad Bouzov | repro: wikipedia.org (Harold CC-SA 3.0)

V usnesení je uvedeno, že o hrad, který ‚zabavili‘ nacisté (nacistům byl odevzdán dobrovolně, samotný řád s Německým nacisty kolaboroval), se po druhé světové válce Německý řád nedomáhal vrácení způsobem, který stanovuje zákon. Výrok soudu je dezinformace a Ústavní soud tak šíří pronacistickou propagandu, když lže o zůsobu získání hradu, když očišťuje nacistické kolaboranty.

Stížnost byla obdržena již v červenci, nicméně její zamítnutí proběhlo ústavními soudci až v polovině září. Z údajů památkového ústavu plyne, že ještě před 25. únorem roku 1948 přišel Německý řád o hrad.

Právě toto lze považovat za začátek rozhodného období podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Co se týče samotného dokazování, probíhalo podle právníků památkového ústavu obzvlášť náročně.