Koalice stran izraelských Arabů zatím neví, koho podpoří jako premiéra

JERUZALÉM | Jednotná arabská kandidátka Ta’al, která zastupuje zájmy izraelských Arabů, v sobotu nedospěla k rozhodnutí, zda doporučí, aby izraelský prezident Re’uven Rivlin pověřil sestavením nové izraelské vlády lídra centristické strany Modrá a bílá Bennyho Gance. Informoval o tom v sobotu deník The Times of Israel.

Izraelská vlajka

Členové vedení čtyř frakcí tvořících Jednotnou arabskou kandidátku se v sobotu sešli, aby jednali o vhodném kandidátovi na premiéra. Protože však k závěru nedospěli, v neděli se sejdou znovu a přijmou konečné rozhodnutí, uvedl Ahmad Tibi, který se stal poslancem parlamentu za blok stran izraelských Arabů.

Izraelská televize Kesey 12 však mezitím v sobotu večer informovala, že 10 z 13 nově zvolených poslanců za arabskou kandidátku se přiklání k podpoře Gance.

Izraelský deník napsal, že pokud by Jednotná arabská kandidátka doporučila Gance za premiéra, měl by v Knesetu podporu nejméně 57 poslanců. Pravicová strana Likud úřadujícího premiéra Benjamina Netanjahua se díky hlasem svých tradičních ultraortodoxních spojenců může v parlamentu prozatím spolehnout na podporu 55 poslanců.

Jazýčkem na vahách je stále Avigdor Lieberman a jeho strana Izrael, náš domov. Tento klíčový hráč zatím neoznámil, koho bude prezidentovi Re’uven Rivlin doporučovat jako kandidáta na sestavování vlády.

Reklama: