V Polsku zrestaurovali památník hrdiny druhé světové války

ŘEŠOV | Památník partyzánského bojovníka Mladé gardy kapitána Rudé armády Ivana Turkeniče byl odhalen po restaurování ve městě Řešov v severovýchodním Polsku, informoval zpravodaj Ria Novosti.

Památník partyzánského bojovníka Mladé gardy kapitána Rudé armády Ivana Turkeniče

Sedmimetrový obelisk má na sobě štítek v polském a ruském jazyce, na kterém je napsáno: „Hrdinovi Mladé gardy, Ivanovi Turkeničovi – občané vojvodství Řešov,“ informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Předseda polské veřejné organizace Kursk Jerzy Tyc, která stojí za opravou památníku, poznamenal, že restaurování provedli společně polští a ruští veřejní aktivisté. „Nejprve chci poznamenat, že se jednalo o polsko-ruský projekt. Organizace V jednotě je síla z ruského města Voroněž nám pomohla, jelikož Ivan Turkenič pocházel z Voroněže,“ řekl. Oprava pomníku trvala asi měsíc. Restaurátoři museli vyčistit památník, opravit základ a obnovit desku.

Turkenič, který bojoval na frontě, byl zraněn a zajat. Po útěku se připojil k tajné antifašistické organizaci Mladá garda, a byl zvolen za velitele této organizace. Po odhalení Mladé gardy se Turkeničovi podařilo vyhnout se zatčení a později se připojit k postupující Rudé armádě. Kapitán Turkenič byl 13. srpna 1944 vážně zraněn během bitev o polské město Glogow Malopolski a další den zemřel ve věku 24 let.

Na podzim roku 2017 vstoupily v Polsku v platnost novely zákona o zákazu propagandy komunismu nebo jiného totalitního systému. Zákon ukládá místním úřadům mimo jiné povinnost ničit sovětské památky.

Podle odhadů Institutu národní paměti Polska se jedná o více než 450 památníků po celé zemi, z nichž 230 jsou památníky vojáků Rudé armády. Tento zákon se však nevztahuje na hřbitovy a pohřebiště. Podle posledních dostupných údajů již bylo zničeno více než 100 pomníků Rudé armády v Polsku.