Zahraniční vojska v Perském zálivu ohrožují stabilitu a bezpečnost regionu

TEHERÁN | Přítomnost cizích vojsk vytváří v Zálivu nejistotu, prohlásil v neděli íránský prezident Hasan Ruhání. Jeho slova zazněla krátce nato, co Spojené státy (SS) nařídily rozmístění většího počtu svých jednotek v této oblasti, píše agentura AFP.

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

„Zahraniční ozbrojené síly mohou v našem regionu způsobit problémy a vyvolat nejistotu,“ řekl Ruhání na pravidelné každoroční vojenské přehlídce v projevu, který vysílala živě i íránská televize.

Prezident zároveň uvedl, že Írán v nejbližších dnech předloží OSN plán regionální spolupráce zaměřený na udržení míru v Zálivu a strategickém Hormuzském průlivu.

Jakákoliv země, která začne válku s Íránem, se změní na hlavní bojiště, oznámil to před vyjádřením prezidenta Ruháního Hossein Salami, velitel sboru islámských revolučních gard s tím, že íránské ozbrojené síly sestřelí drony, které narušují íránský vzdušný prostor.

Íránské lodě ve vodách Atlantického oceánu

„Jsme rozhodně připraveni reagovat na jakoukoli agresi. Území každého, kdo to bude chtít udělat, se změní v hlavní pole vojenské konfrontace. Nikdy jsme nedovolili, aby se válka přemístila na naše území,“ citovala armáda ISNA. Jak by Írán mohl ovlivnit hlavního agresora Spojené státy?

V Atlantickém oceánu se nachází expedice íránského válečného námořnictva. Oznámení rozhodnutí Íránské islámské republiky o vyslání svých jednotek do Atlantiku bylo učiněno počátkem ledna letošního roku. Její lokace je neznámá, naposledy však byla hlášena v mezinárodních vodách poblíž Karibské oblasti.

Reklama: