Izraelský prezident Rivlin: V zájmu stability by ve vládě měly být Likud i Modrá a bílá

JERUSALÉM | Izraelský prezident Re’uven Rivlin v neděli prohlásil, že budoucí izraelská vláda by v zájmu stability koalice měla zahrnovat pravicovou stranu Likud i centristický blok Modrá a bílá.

Izraelská vlajka

Rivlin to uvedl během setkání se zástupci politických stran, kteří mu tlumočí své doporučení ohledně toho, koho by měl pověřit sestavením vlády.

Po úterních předčasných parlamentních volbách nastala v Izraeli patová situace, neboť žádná z hlavních stran – ani Likud a ani Modrá a bílá – zatím nemají dostatečnou podporu k vytvoření většinové vlády.

Jazýček na vahách politická strana „Izrael, náš domov,“ patovou situaci nepomáhá příliš vyřešit, jelikož prezidentovi Rivlinovi nenavrhne, kdo by měl být nově jmenovaným premiérem: „Izraelský exministr obrany Avigdor Lieberman v neděli oznámil, že jako kandidáta na sestavení povolební koalice nedoporučí ani předsedu pravicové strany Likud Benjamina Netanjahua, ale ani Bennyho Gance, který stojí v čele centristické bloku Modrá a bílá,“ informuje izraelský tisk.

Lieberman trvá na vytvoření vlády široké koalice. Ta by měla podle jeho představ zahrnovat Netanjahua Likud, Gancia blok Modrá a bílá a jím vedenou stranu Izrael, náš domov, která ve volbách získala osm poslaneckých mandátů.

Lieberman v neděli vysvětlil, že Netanjahua nemůže podpořit jako kandidáta na premiéra, protože šéf Likudu je ochoten vytvořit koalici s ultraortodoxními stranami. Izraelské ultraortodoxní strany Jednotný judaismus Tóry a Sdružení Sefardi věrné Tóře podporují lídra pravicové strany Likud Benjamina Netanjahua jako kandidáta na funkci předsedy vlády. V neděli o tom informoval deník The Jerusalem Post.

Ganca zase nemůže mít jeho podporu, neboť by podle Liebermana mohl chtít uzavřít dohodu o spolupráci se stranami izraelských Arabů. Oba tyto tábory Lieberman označil za nepřátele.