Někdy i Piráti mohou mít pravdu. Je to jako o tom slepém kuřeti, co zrno najde

K umění rozumné diskuze patří to, že jsme schopni nestranně uvažovat i tom, co říkají zlí nebo nesnesitelní lidé. I oni mohou mít občas v něčem pravdu. Třeba Piráti.

Petr Hampl | foto: Radek Velička (Centrální informační agentura, z. s.)

Médii jde zpráva o tom, že prý chtějí zvyšovat daně podnikatelům. Když se ale podíváte, co soudruh Ferenčík skutečně navrhl, jde o pravý opak. Piráti si všimli díry v daňových zákonech, která umožňuje, aby zisky ze stamilionových a miliardových transakcí unikaly zdanění. Navrhli tuto díru zalepit a naopak snížit daně všem normálně pracujícím lidem.

Asi neudiví, že jako první proti návrhu vystartovalo ANO, vzápětí pak ekonomický expert ODS Jan Skopeček, a následně celá smečka novinářů a ekonomických odborníků. Všichni nás shodně ujišťují, že kdyby daně platili i miliardáři, byla by to šílená nesvoboda a zničilo by to národní hospodářství.

Nakonec se od návrhu distancovali i Piráti. Takže jako pokaždé. Levice a pravice se hádá o jednotlivá opatření, ale v tom podstatném se shoduje – daňové příjmy mají být vymačkávány z chudých a bohatí si je mají užívat. Cestou z dotované firmy na dotované golfové hřiště (v dotovaném elektromobilu) pak mohou diskutovat o tom, jak jsou ti chudí nesnesitelní a líní, a že by na ně měla být větší přísnost.