Izraelský prezident chce, aby Netanjahu a Ganc spolu našli kompromis

JERUZALÉM | Izraelský prezident Re’uven Rivlin v pondělí večer ve své rezidenci v Jeruzalémě přijal lídry dvou nejsilnějších stran v parlamentu, který vzešel z minulý předčasných voleb. A vyzval je, aby se dohodli, kdo bude sestavovat vládu, ve které by měli být oba.

Benjamin Netanjahu, Re’uven Rivlin a Benny Ganc | repro: haaretz.com

Rivlin pozval dosavadního premiéra Benjamina (Bibiho) Netanjahua a lídra centristické bloku Modrá a bílá Binjameneho (Bennyho) Gance, aby začaly jednat o široké vládnoucí koalici, která jako jediné dokáže odstranit povolební patovou situaci.

Jak informoval deník The Jerusalem Post, Rivlin na úvod setkání požádal zaměstnance svého úřadu, aby učinily fotografii obou politiků, jak si podávají ruce. Noviny to označili za součást Rivlinovho úsilí přimět Gance a Netanjahua, aby našli společné východisko a začali jednání o koaliční vládě.

Jak je známo, ani Gancia ani Netanjahu nemají v Knesetu jednoznačnou většinu, prezident je však díky svému vlivu může přivést ke kompromisu. Rivlin už v neděli prohlásil, že v zájmu stability by uvítal, kdyby v budoucí vládě měli zastoupení tak Gancia centristický blok Modrá a bílá, jakož i Netanjahua pravicový Likud.

Večerní schůzka se koná poté, co Rivlin ukončil konzultace se zástupci parlamentních stran, kteří mu měli tlumočit své doporučení ohledně pověření sestavením vlády. „Jedinou vládou, která se dá za těchto podmínek vytvořit, je vláda široké jednoty,“ řekl Netanjahu na setkání poslanců za stranu Likud. Dodal, že jediný způsob, jak toho dosáhnout, je sednout si a jednat.