Prezident Václav Klaus: Bývalé komunistické země jsou citlivé na všechny aspekty svobody, které jsou ohroženy omezujícími opatřeními EU, Západ to nezná

ŘÍM – PRAHA | Druhý České republiky profesor Václav Klaus tvrdí, že nové složení Evropského parlamentu (EP) a Evropské komise (EK) nepřinese žádné pozitivní změny do fungování Evropské unie, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Václav Klaus

Pan prezident Václav Klaus ve svém pátečním projevu v angličtině v institutu Boris Mints Institut v rámci konference „Conflict Diplomacy in the Digital World“ v Římě uvedl, že Evropská unie po eurovolbách v roce 2019 zůstává stejná jako předtím.

„Musím vyjádřit velkou lítost. Evropa, nebo lépe řečeno Evropská unie, potřebuje zásadní změnu, ale pouze mírně změněný Evropský parlament a nová Evropská komise to neudělají. Budeme pokračovat nesprávným směrem, který se začal v Maastrichtu a byl posílen v Lisabonu před desítkami let,“ poznamenal zkušený český politik.

Václav Klaus si myslí, že politické strany kritické vůči EU sice mírně zlepšily své postavení, ale dodává, že většinové strany nekriticky podporující EU snadno zablokují jakoukoliv smysluplnou změnu.

„Urychlí to nedemokratické sjednocení a centralizaci Evropy, radikálně se pohneme zeleným směrem, a budeme nadále podporovat masovou migraci,“ uvedl prezident Klaus s tím, že tyto síly budou nadále démonizovat Rusko a odmítat spolupráci s ním: „Co je ještě nebezpečnější, budou silnější útočit na každého, kdo chce skutečnou změnu, chce svobodu, demokracii, svobodné trhy a národní suverenitu.“

„Doufám, že země Visegrádské skupiny zůstanou spolu, i když nadcházející domácí volby mohou zkomplikovat jejich jednotu. Důrazně podporuji politické postoje Maďarska a Polska, protože to je způsob, jak obnovit seriózní diskusi v EU. Pokusy o umlčení opozice EU jsou kontraproduktivní,“ míní Václav Klaus.

Bývalé komunistické země podle jeho názoru ztratily hodně za půlstoletí komunismu, ale také něco získali: „Z tohoto důvodu jsou citlivé na všechny aspekty svobody, demokracie a národní suverenity, které jsou ohroženy omezujícími kroky a opatřeními EU, což země západní Evropy neznají.“

„Zkráceně řečeno, letošní evropské volby nepřinesly tolik potřebnou změnu. Naopak. Evropa bude díky tomu pokračovat v relativní recesi desetiletí a bude stále méně schopna být seriózním hráčem v celosvětových záležitostech, „řekl prezident Klaus v pátek 20. září v Římě.

Reklama: