Viktor Mihály Orbán: Převaha levicových médií se v Maďarsku skončila

ŘÍM – BUDAPEŠŤ | Většina médií v zemích západní Evropy je historicky, filozoficky, hodnotově a z přesvědčení orientovaná levicově-liberální, avšak v Maďarsku převaha takových médií už skončila. Prohlásil to předseda maďarské vlády Viktor Orbán během uplynulého víkendu v Římě na akci strany Fratelli d’Italia.

Viktor Mihály Orbán | repro: twitter (@sputnik_cz)

Podle internetového vydání týdeníku Heti Világgazdaság moderátor sobotní panelové diskuse, na níž Orbán vystoupil, namítl, že novináři dělají jen svou práci. Premiér podotkl, že to nemyslel jako kritiku, ale pouze se pokusil vykreslit situaci. Pokud by podle jeho slov mohli v parlamentních volbách hlasovat pouze novináři, tak by na plné čáře vyhrála levice.

„V Maďarsku to však už neplatí! Pokud si podíváme stav médií, tak levice má v rukou maximálně 60 procent, ale spíše pouze 50 procent, přičemž křesťanská konzervativní pravice 45-50 procent,“ uvedl Viktor Mihály Orbán.

Heti Világgazdaság v této souvislosti poznamenal, že Orbánova prohlášení znamená významný posun ve vnímání médií. V lednu, kdy se po dlouhém čase postavil před novináře, ještě totiž tvrdil, že cítí v médiích silnou levicovou převahu.

V současnosti podle Orbána již v Maďarsku není možné v médiích psát „euro-hlouposti“, protože druhý den konzervativní tisk napíše, že je to nesmysl. Dodal, že i o tomto jeho vystoupení maďarské levicově-liberální média napíší, že měl fašistický projev, ale druhá strana ho pochválí. „Lidé pak rozhodnou, komu uvěří,“ zdůraznil.

Reklama: