Nosná raketa Sojuz FG se připravuje k historickému poslednímu letu

BAJKONUR | Nosná raketa Sojuz FG se připravuje k historickému poslednímu letu. 23. září ráno jí nainstalovali na Bajkonuru. Ve středu v noci raketa vyvede na oběžnou dráhu loď Sojuz MS-15. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Hlavní posádku tvoří ruský kosmonaut Oleg Skripočka, americká astronautka Jessica Meirová a jeden z prvních astronautů ze Spojených arabských emirátů Hazza Al Mansouri. Hazza Al Mansouri je hlavním astronautem posádky. Na kosmodromu byli přítomni také členové náhradní posádky. Astronaut SAE Sultan Al Neyadi promluvil o přípravě obou posádek ke startu.

Státní komise se ujišťuje, že osoba je stoprocentně zdravá. Zároveň vytvářejí podmínky podobné realitě. To znamená, že připravují k letu do vesmíru Hazzu Al Mansouriho. Hlavní astronaut posádky Hazza Al Mansouri stráví osm dní na palubě ISS a provede průzkum vlivu beztíže na kultivaci datlí, co také chtít po Arabovi…?

Start bude 70. a posledním pro raketu tohoto druhu. Na ISS pak budou astronauti létat jen na Sojuzech 2.1 a. Start rakety se bude konat 25. září v 15:57 (SAE).

Koncem července odstartovala z Bajkonuru raketa Sojuz-2.1a s kosmickou lodí Progress MS-12. Hlavním cílem letu je dodávka paliva, vody a dalších nákladů, které jsou nutné pro další používání stanice v pilotovaném režimu. Teď se na palubě ISS nachází posádka, kterou tvoří Alexej Ovčinin, Alexandr Skvorcov, Andrew Morgan, Nick Hague, Christina Koch, Luca Parmitano.