Bulharsko překročí 3 % HDP ve výdajích na obranu

SOFIE | Bulharsko úspěšně plní své závazky týkající se investic do obrany, řekl premiér Bojko Metodijev Borisov během setkání s předsedou vojenského výboru Severoatlantické aliance (SA) Stuartem Peachem. Uvádí to tisková služba bulharské vlády.

Bojko Metodijev Borisov | foto: stalo-se.cz

Podle slov Borisova je Bulharsko rozhodnuto pokračovat ve zvyšování rozpočtu určeného na obranu s cílem dosažení parametrů stanovených v Plánu zvýšení výdajů na obranu do roku 2024, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Nákupem 8 letadel F-16V Block 70 v tomto roce dosahujeme svého cíle: Očekává se, že koncem roku 2019 výdaje na obranu překročí 3 % HDP,” řekl premiér. Borisov, Bojko Metodijev také dodal, že členství v EU a NATO tvoří základ obranné politiky Bulharska a během deseti let má být modernizována armáda. „Rovněž jsou přijímána aktivní opatření k vytvoření vhodných podmínek pro motivované odborníky, aby zůstali v tomto sektoru,“ řekl.

Strategickou prioritou zůstává pro Bulharsko i SA otázka bezpečnosti a stability v zemích Balkánu. „Během těchto let bylo vynaloženo mnoho úsilí, jsou úspěchy, ale zůstává i mnoho výzev,“ zdůraznil Borisov k balkánské bezpečnosti.