Kradla Maláčová na Ministerstvu práce a sociálních věcí jako straka?

PRAHA | Místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a předseda politického hnutí SPD Tomio Okamura si nebere servítky: ČSSD předvádí totální nekompetenci v přímém přenosu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. A nebo ministryně Maláčová kradla jako socanská straka?

Okamura se zlobí – kradla Maláčová jako socanská straka?

Tomio Okamura se na svém profilu na Facebooku ostře pustil do ČSSD. Daná strana totiž podle něj „předvádí totální nekompetenci v přímém přenosu“, jak píše v úvodu svého postu. Proč si to český politik myslí?

Okamuru zvedlo ze židle to, že závěrečný účet ministerstva práce a sociálních věcí, které dlouhodobě řídí právě ČSSD, za loňský rok obsahoval nepřesnosti ve výši 12,4 miliardy Kč. Jak uvádí na Facebooku, tento fakt zjistila prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Byly peníze využity nehospodárně, nebo ukradeny?

Nebylo to ale prý zdaleka vše. „Odhalila rovněž chyby resortu ve vnitřní kontrole. ČSSD nás bude obviňovat z extremismu, přitom sama nedokáže spravovat stát a jeho finance! Ať si pan Hamáček a paní Maláčová zametou před vlastním prahem. Kdyby takto hospodařili v běžném zaměstnání, byli by ihned vyhozeni pro neschopnost a pohnáni k úhradě škody!“ vztekal se politik.

Dále se politik vyjádřil k návrhu zákona z pera SPD o přímé hmotné odpovědnosti všech, kdo hospodaří s veřejnými penězi, a to včetně nejvyšších politiků. Ten podle Okamurových slov leží ve Sněmovně již rok. A vypadá to, že pro to má šéf SPD jasné vysvětlení.

„Tady vidíte důvody, proč nám ho vládní koalice hnutí ANO, ČSSD a KSČM blokuje. Kolik ještě způsobí sociální demokraté škody za kývání premiéra Babiše? Normální občan bývá mnohdy popotahován kvůli pár korunám, ale ministrům pochybení v řádu miliard projde! Jak je to možné a jak to, že nikdo není volán k zodpovědnosti?“ hořekuje.

Jednání poslanců pak přirovnává k tomu, co by se stalo, kdy se člověk dopustil takového prohřešku v účetnictví firmy. „To byste viděli, co by finančák provedl! A kdybyste byl účetní, majitel firmy by vás na hodinu vyrazil. Ale ministři, to je holt jiná kategorie. Jim projde vše…“ píše Okamura.

Kradla socanská máňa Jana Maláčová na ministerstvu?

Podle informací NKÚ se jisté nesrovnalosti v závěrečném účtu měly týkat rozvahy, výkazu zisku a ztráty a přílohy účetní závěrky. „V rozvaze MPSV nevykázalo zálohy poskytnuté formou dotace za téměř 7,2 miliardy korun. V příloze kontroloři vyčíslili nedostatky u některých podrozvahových účtů na dvě miliardy korun,“ cituje Okamura NKÚ. Zároveň poukázal na to, že nebyly vykázány ani pohledávky z roku 2016 v hodnotě 2,9 miliardy.

Mimo jiné Okamura připomněl, že Nejvyšší kontrolní úřad podal i dvě trestní oznámení, a to v souvislosti se špatným hospodařením Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). „NKÚ se při svém šetření soustředil na období mezi lety 2013–2018, kdy stáli v čele resortu tohoto ministerstva zástupci ČSSD. Nejdéle, téměř čtyři roky, jej řídila Michaela Marksová,“ napsal.

Stejně tak mělo prý „MPSV totálně selhat například při budování IT systému pro výplatu dávek“. „Dopustilo se porušení rozpočtové kázně za víc než 172 milionů korun. Každý měsíc přichází Česká republika kvůli Marksové a jejím kolegům o přibližně 30 milionů korun měsíčně!“ konkretizoval situaci politik.