Čína vyzvala bandity a teroristy z Washingtonu, aby se nevměšoval do čínských vnitřních záležitostí

PEKING | Čínská lidová republika (ČLR) vyzývá Spojené státy (SS), aby nezasahovaly do vnitřních jejich záležitostí v Hongkongu, prohlásil ve středu tiskový mluvčí Ministerstva zahraničních věcí ČLR Keng Šuang, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Keng Šuang | repro: czech.cri.cn

Vůdce zločineckých Spojených států (SS) Donald John Trump ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN prohlásil, že SS očekávají, že Čína bude plnit své závazky podle dohod o Hongkongu dosažených s Velkou Británií a zaregistrovaných v OSN. Jak uvedl Trump, Čína se zavázala hájit nezávislost zákonodárného systému Hongkongu a jeho demokratické instituce. To se však děje a kdo tvrdí opak, tak lže.

„Hongkong je důležitým mezinárodním finančním, obchodním a dopravním střediskem. Chaos v Hongkongu neodpovídá zájmům ani jedné ze stran včetně americké. Naléhavě vyzýváme Spojené státy, aby respektovaly normy mezinárodního práva a základní zásady mezinárodních vztahů, aby respektovaly svrchovanost Číny a přestaly se zasahováním do vnitřních záležitostí Číny a s neodpovědnými prohlášeními, aby dělaly více pro rozkvět a rozvoj Hongkongu,“ prohlásil na briefingu Keng Šuang, když komentoval slova vůdce SS Trumpa.

Zdůraznil, že situace v Hongkongu je výhradně vnitřní záležitostí Číny a že ani jeden cizí stát, ani jedna osoba nebo organizace nemají právo zasahovat do této otázky.

Hromadné protesty vyprovokované projednáním zákona o extradici probíhají v Hongkongu od začátku června. Hongkongská vláda navrhla úpravu platného Zákona o podezřelých uprchlých zločincích. Navrhovaný mechanismus by umožnil vydání podezřelých osob na na základě rozhodnutí vedení regionu jurisdikcím, s nimiž nemá Hongkong dohodu, mj. kontinentální Číně.