Izraelský prezident Rivlin pověřil Netanjahua sestavením vlády

JERUZALÉM | Izraelský prezident Re’uven Rivlin pověřil sestavením nové vlády úřadujícího izraelského premiéra Bibiho Netanjahua, předsedy středo-pravicové strany Likud. Rivlin to oznámil po setkání s Netanjahuem a lídrem centristické bloku Modrá a bílá Bennym Gancem.

Benjamin Netanjahu, Re’uven Rivlin a Benny Ganc | repro: haaretz.com

Netanjahu a Ganc jsou vůdci stran, která vzešly z minulý předčasných voleb jako nejsilnější. Po volbách nastala v Izraeli patová situace, protože žádná ze stran bezprostředně nezískala dostatečnou podporu k vytvoření většinové vlády.

Netanjahu bude mít nyní 28 dní na to, aby vytvořil vládu. Mandát na její sestavení mu může prezident ještě o dva týdny prodloužit. Pokud by se mu vládu přesto vytvořit nepodařilo, může Rivlin tímto úkolem pověřit někoho jiného.

Po předčasných volbách ze dne 17. září nastala v Izraeli patová situace, neboť žádná z hlavních stran, ani Likud, ani vítězná Modrá a bílá, nezískaly dostatečnou podporu k vytvoření většinové vlády. Gancova strana si v sto dvaceti členném Knesetu podle konečných výsledků zajistila 33 křesel, zatímco Likud získal jen 32. Netanjahua však v novém parlamentu podpořilo 55 poslanců, zatímco Ganc má podporu jen 54 poslanců, proto byl pověřen sestavováním vlády, která by měla být vládou národní jednoty.