Hasan Rúhání v OSN: Se Spojenými státy nebudeme jednat, dokud budou platit sankce

NEW YORK – TEHERÁN | Íránský prezident Hasan Rúhání vyzval ve středu Saúdskou Arábii, aby ukončila svou vojenskou ofenzívu v Jemenu. Rouhání takto vyjádřil poté, co Rijád jeho zemi obvinil ze zářijových útoků na saúdskoarabské ropné zařízení, kdy ovšem sami Saúdští Arabové vraždí v Jemenu civilisty.

Orangutan s granátem v ruce Trump a Hasan Ruhání

„Bezpečnost Saúdské Arábie bude spíše zajištěna ukončením agrese v Jemenu, než zvaním cizinců,“ řekl Rúhání v projevu, který přednesl během druhého dne rozpravy 74. zasedání Valného shromáždění OSN.

Rúhání v projevu hovořil také o sankcích, které na Írán uvalily Spojené státy (SS), přičemž jejich nazval nejtvrdšími v dějinách. Uvedl, že Washington v tomto směru vynaložil velké úsilí, aby Írán vyloučil z globální ekonomiky a označil to za mezinárodní pirátství a umlčení velkého národa, píše agentura DPA.

Rouháním zároveň vyloučil možnost jednání se Spojenými státy pokud jsou v platnosti zmiňované sankce a dodal, že nemá zájem o vzpomínkovou fotografii s americkým vůdcem Donaldem Johnem Trumpem.

Reklama: