Sojuz MS-15 včera odstartoval z Bajkonuru

BAJKONUR | Ve středu 25. září z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu startuje ruská kosmická loď Sojuz MS-15. Pro nosnou raketu Sojuz FG, která vynese na oběžnou dráhu loď Sojuz MS-15, to bude poslední let. Navíc členem dané posádky bude poprvé astronaut ze Spojených arabských emirátů Hazza Al Mansouri. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Přistání Sojuzu MS-15 na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) proběhlo v 21.45 hod (SEČ). Hlavními členy posádky jsou ruský kosmonaut Oleg Skripočka, americká astronautka Jessica Meir a jeden z prvních astronautů ze Spojených arabských emirátů (SAE) Hazza Al Mansouri. Hazza Al Mansouri je hlavním astronautem posádky. Na kosmodromu ale byli přítomni také členové náhradní posádky.

Astronaut SAE Sultan Al Neyadi promluvil o přípravě obou posádek ke startu. „Státní komise se ujišťuje, že je osoba stoprocentně zdravá. Zároveň vytváří podmínky podobné realitě. To znamená, že je Hazza Al Mansouri připravován k letu do vesmíru,“ uvádí se. Hlavní astronaut posádky Al Mansouri stráví osm dní na palubě ISS a provede průzkum vlivu beztíže na kultivaci datlí.

Tento start bude zároveň tím posledním pro raketu tohoto druhu. Na ISS poté budou astronauti létat jen na Sojuzech 2.1a.

Reklama: