Co na to Miloš Zeman? Média zjistila obsah poselství Vladimira Vladmiroviče Putin členským zemím Severoatlantické aliance

PRAHA – MOSKVA | Vladimir Vladimirovič Putin zaslal ve čtvrtek 19. září do metropolí řady zemí včetně členských zemí Severoatlantické aliance poselství s návrhem na zavedení moratoria na rozmístění v Evropě a v jiných regionech raket středního a krátkého doletu, oznámil list Kommersant s odvoláním na zdroj obeznámený s obsahem dokumentu. Jak na poselství reagoval Miloš Zeman?

Donalde jste zaostalí – Směje se Vladimir Vladimirovič Putin

Jak informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak dopis dostala také šéfka zahraničněpolitického rezortu EU Federica Mogherini, ale i generální tajemník Severoatlantické aliance (SA) Jens Stoltenberg.

Kommersant píše, že Moskva už navrhovala členským státům aliance podobné dohody, ale ty tehdy o ně neprojevily zájem: „Vyzýváme vás, abyste podpořili naše úsilí a vyslovili se pro zavedení v rámci Severoatlantické aliance moratoria na rozmístění raket středního a krátkého doletu pozemní dislokace, podobného tomu, které vyhlásilo Rusko,“ uvádí se ve zprávě.

Z Putinova poselství rovněž vyplývá, že dokonce i beze smlouvy o raketách středního a krátkého doletu (INF) je Rusko ochotno se domlouvat s členskými zeměmi SA o jistých verifikačních opatřeních, píše list.

Reakce Miloš Zemana

Vladimir Vladimirovič Putin a Miloš Zeman

Český prezident Miloš Zeman obdržel od ruského prezidenta Vladimíra Vladimiroviče Putina dopis s návrhem na moratorium ohledně rozmístění raket krátkého a středního doletu (INF) a v současné době jej posuzuje.

O události informoval oficiální mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. „Návrh byl přijat, analyzujeme ho,“ prohlásil Jiří Ovčáček.

Mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Robert Řehák uvedl, že daný resort vnímá dopis s určitým zklamáním, ale zároveň jej chápe jako impuls pro další jednání.