Miloše Zemana proti senátorskému uskupení poražených podpoříme; Zrušit by se měl Senát

PRAHA | Místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura se na svém profilu na Facebooku vyjádřil k tomu, zda SPD podpoří ústavní žalobu na prezidenta České republiky. Kromě toho ale prozradil, oč jeho hnutí již delší dobu usiluje. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš Zeman a Tomio Okamura po vyhlášení výsledku prezidentských voleb | Foto: FB TO

Lídr dané strany na svém účtu na Facebooku sdílel status, v němž píše, že hnutí SPD nepodpoří ústavní žalobu proti prezidentovi republiky.

„Zítra (25.9.), ve čtvrtek 26. září, je na pořadu jednání mimořádný bod Poslanecké sněmovny, kterým je projednání ústavní žaloby na prezidenta republiky Miloše Zemana. Podnětem je žádost Senátu o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny s podáním ústavní žaloby proti prezidentu republiky,“ začíná svůj příspěvek Okamura.

Dále politik prozradil, jak se jeho hnutí k dané věci postaví a vysvětlil také, proč se tak rozhodlo. „Poslanci za SPD tuto ústavní žalobu nepodpoří. Zastáváme názor, že přímo zvolený prezident republiky Miloš Zeman Ústavu ČR neporušil a neporušuje. Vycházíme například i z vyjádření ústavního právníka profesora Aleše Gerlocha. Ústava ČR dává prezidentu republiky silné pravomoci a přímo volený prezident má od voličů silný politický mandát je naplňovat,“ argumentoval.

Mimo jiné ale Okamura prozradil, že hnutí „programově usiluje o zrušení druhé komory Parlamentu ČR, tedy Senátu“. Dodal také, že SPD „dlouhodobě podporuje přímou volbu prezidenta i přímo voleného prezidenta Zemana“, a to i přes to, jak sám píše, že jeho hnutí „má na některá témata odlišné názory“.

Reklama: