Prezident Miloš Zeman se zúčastní recepce pořádané čínskou ambasádou

PRAHA | Prezident Miloš Zeman se dnes, ve středu 25. září, zúčastní slavnostní recepce v pražském paláci Žofín, kterou pořádá čínské velvyslanectví k 70. výročí navázání diplomatických vztahů s Českem. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Miloš Zeman | repro: © Sputnik (Alexej Vitvitskij)

Za ministerstvo zahraničí bude na recepci přítomen náměstek Martin Tlapa, protože ministr daného resortu Tomáš Petříček je na pracovní cestě ve Spojených státech amerických. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podrobnosti programu recepce řešil jak protokol prezidenta, tak čínské velvyslanectví. Na recepci by měla mít přístup vybraná média.

„Recepce trvají zpravidla dvě až tři hodiny. Program bude startovat v 18:30 a následovat bude proslov několika řečníků. Poté bude zhruba půlhodinové umělecké hudební vystoupení a následně je připravený pro zúčastněné raut. Ten bude složený z českého a čínského jídla,“ řekl pro portál iDNES.cz Marek Delong z obchodního oddělení paláce Žofín, který část recepce domlouval.

Účast prezidenta na slavnostní recepci nyní probíhá na pozadí skřípajících vztahů mezi Prahou a Pekingem.

Neshody mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou byly vyvolány pražským magistrátem, který se snažil o změnu sesterské smlouvy s Pekingem. Tu město pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) podepsalo s čínským protějškem v roce 2016. Z daného dokumentu chtěli vyškrtnout bod, v němž je jednotná Čína uznávána Prahou a neuznává se nezávislost Tchaj-wanu. Vedení se tehdy vyjádřilo, že je tento článek ve smlouvě zbytečný.

Hřib sdělil, že Peking nemá podobnou deklaraci ve smlouvách s jinými městy, a proto není důvod, aby ji tam měla i Praha.

Reklama: