Poslanci zamítli senátorskou Ústavní žalobu na prezidenta republiky

PRAHA | Senátní žaloba na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy k Ústavnímu soudu nedorazí. Sněmovna dnes podle očekávání souhlas s jejím předložením nedala. Proti byli poslanci vládních ANO a ČSSD spolu se zástupci KSČM a SPD. Podle nich žaloba nebyla důvodná, informují ParlamentniListy.cz.

Reprodukovaná fotografie: Miloš Zeman ve vysílání TV Barrandov v pořadu Týden s prezidentem

Souhlas s žalobou vyslovilo jen 58 ze 130 poslanců, potřeba bylo 120 hlasů. Hlasování bylo veřejné, dolní komora odmítla návrhy, aby se hlasovalo tajně, nebo po jménech.

„Řada poslanců zejména z ANO a ČSSD, ale i z ODS se z jednání omluvila, část se na hlasování nepřihlásila,“ píše se na serveru.

Výsledky hlasování ZDE.

Senát a opozice ve Sněmovně chtěly žalobou s pomocí ústavních soudců vymezit mantinely prezidentské funkce. Spojovacím prvkem osmibodové žaloby byla, jak řekl senátor Václav Láska (SEN 21), snaha Zemana změnit nynější parlamentní systém na poloprezidentský.

Láska při svém projevu, kdy návrh uváděl řval skoro jako Adolf Hitler, poulil očima a podle předsedy poslaneckého klub ANO Jaroslava Faltýnka Láska ze sebe přímo stříkal nenávist: „Byl jsem zcela postříkaný,“ řekl. Jinak ze strany odpůrců Zemana to byl zase kabaret, jak pošlapat výsledky demokratických voleb.

Reklama: