Zemřel bývalý francouzský prezident Jacques Chirac

Bývalý prezident Francie Jacques Chirac zemřel ve věku 86 let, oznámil to dnes portál AFP s odkazem na rodinu politika. Několik let se neobjevil na veřejnosti.

Jacques Chirac

„Prezident Jacques Chirac dnes ráno zemřel v rodinném kruhu. V míru,“ řekl Salat-Baroux, manžel dcery Claude, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Národní shromáždění a Senát po zprávě okamžitě uctily památku politika minutou ticha. V roce 2016 francouzská média psala, že bývalý prezident trpěl zápalem plic.

„Jacques Chirac byl schopný, silný a přátelský prezident,“ vzkázal český prezident Miloš Zeman přes svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Jacques Chirac se narodil 29. listopadu 1932 v rodině významného bankéře v Paříži. V roce 1954 byl vzděláván na Pařížském politologickém institutu, poté strávil tři roky ve vojenské službě v Alžírsku.

Chirac se stal prezidentem Francie v roce 1995. Poté, co se dostal k moci, okamžitě zahájil rozsáhlé sociální reformy. V roce 2002 Chirac předhonil krajně pravicovou kandidátku Jean-Marie Le Penovou a znovu vyhrál prezidentské volby.

Během své vlády Chirac uskutečňoval zahraniční politiku pomocí rétoriky „multipolárního světa“. Největší popularitu mu přinesla opozice vůči válce v Iráku, kterou zahájily Spojené státy v roce 2003.

V oblasti sociální politiky přežilo Chiracovo předsednictví řadu významných krizí. Zejména byla nespokojenost mezi obyvateli země způsobena politikou zaměřenou na snižování vládních výdajů.

Chirac také provedl řadu politických reforem, z nichž jednou bylo zkrácení prezidentského období ze sedmi na pět let. Na konci svého druhého funkčního období v březnu 2007 podpořil Chirac bývalého ministra zahraničí Nicolase Sarkozyho.

Reklama: